Само ден след като министърът на земеделието Христо Бозуков обяви, че заради три месеца бездействие от страна на основни дирекции в министерството и фонд „Земеделие” изплащането на субсидиите ще закъснее, от пресцентъра на министерството публикуваха немощна информация, според която нямало забавяне на плащанията, защото видите ли директните плащания се превеждали до средата на следващата година, сиреч до юни 2017 г.
Това със сигурност ще вбеси бранша, защото през нито една от последните две години основни схеми по директните плащания не бяха оставяни чак за март и април. Последният вариант на индикативния график, публикуван в началото на седмицата, обаче направо взриви земеделците, които точно в този момент най-силно се нуждаят от финансиране на земеделските дейности, които тръгват със затопляне на времето.
По време на изложението АГРА 2017 в Пловдив нямаше фермер или представител на браншова организация, който да не заплашваше с протести заради блокираните плащания.
„Банките ни притискат, не сме се разплатили с доставчиците за миналата година, а на чиновниците им е лесно да не пипат никаква работа в „златното време” между две власти, когато старият кабинет подаде оставка, а новият не беше избран”, гневно коментира животновъд от Ямболско. Затова и няколко браншови организации отправиха сериозна закана срещу неработещите администратори, които видимо са забавили документацията по представяне на допустимия слой и правните основания, необходими да придвижване на документите.
Но да се върнем към смехотворното съобщение от пресцентъра на агроведомството, в което се обяснява как през февруари 2016 по линия на директните плащания били разплатени 816,5 млн. лв., а до края на същия месец 2017 г. сумата превишавала 827 млн. лв. Сиреч, сумите били същите и фермерите не били ощетени. Само че чиновниците не преминаха през ада на горещото лято 2016 г., когато добивите се сринаха, а заради ниските изкупни цени на зърното всички земеделци отчетоха огромен спад в доходите. Затова и субсидиите по останалите схеми се чакат с видимо нетърпение.
Колкото до конкретните причини за настъпилите промени в индикативния график, ето какви причини за забавянето бяха изложени.
- Прилагането на директните плащания (нотифицирани са над 20 различни схеми и мерки за подпомагане) е сложен процес и е свързан с обработка на специализирана информация, постъпваща от различни институции и организации. Тази информация се използва в хода на извършваните от ДФЗ – РА проверки. Периодите на изплащане зависят от предоставянето както на финалния слой „Площи, допустими за подпомагане”, така и на всички специализирани слоеве, свързани с прилаганите схеми и мерки за Кампания 2016.
- Реформата в ОСП промени изцяло в полза на кандидатите алгоритмите за изчисление на сумите за подпомагане и създаде нов модел за налагане на санкции, които се въвеждат от ДФЗ –РА - т. нар. система „Жълт картон“. Системата предвижда намален размер на административните санкции, но се въвежда и проследяването им в следващите кампании.
- Директните плащания се обвързват с механизма „Финансова дисциплина“ – досега прилаган единствено в „старите“ страни членове на ЕС;
- Плащанията от европейските земеделски фондове подлежат на постоянни проверки от структури на ЕК, като препоръките налагат въвеждане на допълнителни контроли по заявленията на стопаните преди оторизация на средства за кампания 2016. В противен случай съществува риск от налагане на санкции на България;
- Важно е да се отбележи, че от началото на март стартира и приемът на заявления за подпомагане за Кампания 2017 с въвеждане на нови схеми и допълнителни изисквания към тях.
Към момента ДФЗ и МЗХ са съсредоточили усилията си както за навременно стартиране на кампания 2017 за прием на заявления, така и при подготовката за извършване на оторизации.