Начало » Новини » Коментари
08.09.2016 г.

Как тиквите „изядоха” субсидиите на градинарите

Европодпомагане по български

sinor.bg

За първи път тази година покрай житните поля в Добруджа може да се видят и огромни ширнали се парцели с тикви, превърнали се в хит при субсидиите по линия на обвързаната подкрепа и преразпределителното плащане. Миналата година големият дял от тази подкрепа беше разпределена между реално действащите градинари, които отглеждат домати, пипер, краставици или картофи, докато тази година основният бюджет ще отиде за новозасети площи с тикви. Или както мрачно констатира пред Синор.БГ производител от Ихтиманско, „тази година тиквите изядоха картофите, което може да се случи само в България”.

Сиреч, схемите за източване на еверосубсидии се заплитат толкова бързо, че не е ясно догодина къде ще отиде бюджетът, заделен за подпомагане на сектора.

Според разчетите на министерството на земеделието годишно по обвързаната подкрепа само за зеленчуци между фермерите се разпределят 17 861 580 евро, или около 35 млн. лв.

Миналата година стопаните, заявили тези субсидии, бяха значително по-малък брой, което вдигна ставката и така за производството на картофи само по обвързаната подкрепа помощта надхвърли 210 лв. на дка. Допълнително тези стопани получиха и преразпределително плащане, където общият бюджет за обработваеми площи до 300 дка през 2015 г. надхвърли 55,8 млн. евро, или над 110 млн. лв.

Тази година обаче ще бъде катастрофална за зеленчукопроизводителите, които трябва да делят субсидиите с новопоявилите се площи с тикви, които само за една година нараснаха от 620 декара на 131 420 дка.

Сметките сочат, че за всеки декар тиква стопаните ще получат 232 лв. за обвързана подкрепа, а заедно със ставките за преразпределително плащане, плащане на хектар и зелени плащания, общо ще се стигне до 420 лева, което е доста над разходите, направени за това производство. По данни на агростатистиката за декар тикви разходите са около 200 лв.

И така новобогаташите се хвалят по Добдружда, че дори не е нуждо да прибират тиквите от полето, защото само от субсидии ще спечелят много.

От министерството на земеделието обаче припомнят, че за обвързана подкрепа парите се отпускат само срещу счетоводен документ, доказващ, че тиквите са преработени или продадени на пазара.

Интересно ще бъде каква статистика ще покаже агроминистерството през пролетта на 2017 г., когато окончателно завърши изплащането на субисидите по директни плащания за 2016 г.

Как тиквите „изядоха” субсидиите на градинарите
33934
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Екстремните летни жеги
Ето как може да предизвикате втора вълна от реколта при тиквичките
Катастрофалното гниене на тиквичките може да ни остави без реколта
Реколта
Основни причини да има повече мъжки цветове при тиквичките
Особено в ограничени по площ градини
Предимства на вертикалното отглеждане на тиквичките
Как да поливаме тиквичките при отглеждане на открито?
Кои растения могат да се опрашват кръстосано в градината?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини