Пчеларите от Общинското пчеларско дружество "Свещеник Иван Дочев 1904" в Шумен, член на сдружението „Съюз на българските пчелари” в Шумен изразява протест срещу готвените нови правила за издаване на разрешения в употребата на неоникотиноидните пестициди в земеделието. Това се посочва в отворено писмо до служебния министър на земеделието Христо Бозуков, изпратено чрез председателя на Сдружение „Съюз на българските пчелари" Михаил Михайлов в София, съобщи за Синор. БГ Даниела Челебиева, председател на ОПД и член на УС на СБП.
От сдружението изразяват изричната си позиция против разрешаването на контролирана и ограничена употреба на неоникотиноиди, които са забранени с мораториум в ЕС, която се готви от агенцията по храните и министерството на земеделеието.
В писмото си те настояват да не се разрешава контролирана и ограничена употреба на неоникотиноиди през 2017 г. и да се възложи проверка върху миналогодишната дерогация. В тази връчка пчеларите риторично задават въпроса дали има наличие на разрешените неоникотиноиди в олиото, хляба и питейната вода, за да се разрешава използването в земеделието.
Пчеларите са неравнопоставени с другите земеделски производители, които получават субсидия на декар обработваема площ или на глава животно. Те не получават дори компенсации за щети от измръзване, наводнения или други щети.
Настоящата зима се очертава много студена и продължителна, което е предпоставка за повишена зимна смъртност сред пчелите. Има масови поражения по кошерите от кълвачи и синигери, които са защитени от закона. Тези птици също могат да причинят смърт на пчелни семейства и на цели пчелини.
„Искаме МЗХ да намери механизъм за компенсация на пчеларите при повишена зимна смъртност на пчелните семейства”, се посочва още в писмото.
Изпращането на писмото е гласувано по време на годишното отчетно общо събрание на Общинско пчеларско дружество"Свещеник Иван Дочев 1904" към Съюза на българските пчелари-Шумен, проведено вчера.
Присъствали са 40 души от общо 71 редовни членове.
Пчеларите са изразили недоволство и от ниските изкупни цени на пчелния мед, в резултат на което не са реализирали и голяма част от продукцията.
Причина за драстичното намаляване на цените е вносът на пчелен мед от Украйна и Китай.
Друга тема, която вълнува пчеларите, е заплащане за опрашването. Единствено пчеларите не получават субсидия за всяко регистрирано пчелно семейство, за разлика от земеделците, които получават такава на дка, и от животновъдите - на глава животно.
Искаме МЗХ да намери механизъм за компенсиране на щети от повишена зимна смъртност, за каквато има предпоставки - продължителна и студена зима, поражения от кълвачи и синигери в цялата шуменска област.