Последните данни за броя на млечните крави в Германия показват, че те през ноември 2016 г. те са с 67 хил. глави по-малко, отколкото през същия месец на предходната година, обявиха от британския Съвет за развитие на селското стопанство и градинарството, цитирани от електронното издание AgriLand.
Броят на юниците, отглеждани за разплод, на възраст между 1 и 2 години, както и на по-големите от 2 години, също е по-малък, отколкото преди година. Макар че не може да бъде определено с точност каква част от тях се отглеждат за мляко и каква – за месо, като се има предвид, че в Германия преобладават млечните ферми, спадът в броя на отглежданите за разплод юници изглежда може да бъде отдаден на отслабналото желание на местните фермери да обновяват стадата си.
Освен това броят на фермите в Германия, отглеждащи крави за мляко, е намалял с почти 6% за посочените 12 месеца до 69 хил.
Според анализаторите на съвета тенденциите в Германия се очаква да се отразят в значителна степен върху производството на мляко в Европейския съюз, като се вземе предвид, че тя осигурява приблизително 20% от цялото произведено количество в общността. Между април и октомври 2016 г. производството в Германия е намаляло с 1% на годишна база – напълно в унисон с данните за ЕС като цяло.
Междувременно последните оценки на Европейската комисия показват очаквания за нарастване на производството на мляко в ЕС през следващите 10 години със средно по 1,3 млн. тона годишно. Около 75% от този ръст до 2026 г. се очаква да бъде реализиран от едва 5 държави-членки, а именно Германия, Ирландия, Великобритания, Франция и Холандия. Предвижданията са Ирландия да реализира най-силен процентен ръст, докато в абсолютни обеми водеща ще е Германия с увеличение от 3,4 млн. тона за целия период.
В момента в целия свят над 264 млн. крави се отглеждат за мляко, а годишното производство надхвърля 600 млн. тона. Най-големият производител са САЩс около 87 млн. тона годишно, докато Индия разполага с най-големия брой млечни крави – над 40 млн. глави.