Биолози от университета „Будвиг-Максимилиан” в германския град Мюнхен са установили, че горската ягода блокира процеса на развитие на личинките, снесени в нея от петнистокрилата дрозофила (Drosophila suzukii) – опасен вредител по плодовите култури, става ясно от публикацията им в електронното издание Frontiers in Plant Science.
Видът е открит и описан за пръв път в Япония през 1930 г., а през 2008 г. е признат за един от основните вредители по меките плодови култури по целия свят. Известна и под името „средиземноморска плодова муха”, тя нанася щети на реколтите от вишни, малини, праскови, сливи, грозде, ягоди, малини, къпини и др.
За разлика от останалите видове дрозофили женските от този снасят яйцата изцяло в пресни, а не във ферментирали плодове, и когато личинките се излюпят, бързо усвояват месестите части на плодовете.
Заедно с останалите растения, уязвими за Drosophila suzukii, ягодата принадлежи към семейство „розоцветни”, но има голямо предимство – лесно се поддава на генетични изследвания. „Поради тази причина ние използвахме много сортове ягоди за присъствието на гени на устойчивост към петнистокрилата дрозофила и анализирахме развитието на личинките на мухите в плодовете на ягодите. Успяхме да изолираме само един щам от горската ягода, в който силно се забавя процесът на развитие на личинките. Само при нея много малко мухи успяха да се появят на бял свят от заразените плодове”, разказва Мартин Парниск, един от авторите на изследването.
Учените се надяват, че този щам може да послужи за основна селекция на плодови сортове, които са по-слабо уязвими за личинките на този вид плодови мухи. Една от идеите е горски ягоди да бъдат засаждани сред масивите с плодни дървета, като с привличането на Drosophila suzukii да намаляват броя на отлаганите яйца в по-уязвимите плодове и по този начин да съдействат за намаляването на броя на вредителите в градините.