Начало » Хоби земеделие » Малката градина
05.11.2017 г.

Ягодата – царица в градината

Наторете с прегорял оборски тор и фосфор

Плодовете на ягодата имат голямо значение за човека не само като желана плодова храна, но поради ценните им лечебни свойства. Те са едни от най-търсените както на вътрешния пазар, така и за износ. Имат привлекателен външен вид, леко освежаваща киселинност, приятен аромат и много добри вкусови качества. Освен за прясна консумация се използват и преработени в сладка, конфитюри, желета, компоти, сиропи и сокове. Съдържат полезни за човека вещества: захари, органични киселини, пектин, фосфорни, железни, калиеви, натриеви, калциеви, магнезиеви и други соли.

Може да се използва и като подкултура
Ягодата започва да плододава още на следващата година след засаждането. Понася частично засенчване и е подходяща за засаждане в междуредията на млади овощни градини. Може да се отглежда в цялата страна при осигурено напояване. Най-добре се развива на равни места, с наклон не по-голям от 5 на 1000 м, с добър въздушен дренаж, защитени от силни зимни и горещи, сухи летни ветрове.

Мулчирайте с черно платно
Ягодата разполага своята коренова система на дълбочина от 10 до 30 см. Почвата се обработва дълбоко, така че орният хранителен пласт заедно с торовете да се отложи в зоната на кореновата система. С дълбоката оран на 30-35 см се заорават прегорял оборски тор и фосфор. При мулчиране на почвата с черно полиетиленово платно се тори с азот. На почвената повърхност се оформят издигнати лехи с помощта на специални машини, които едновременно извършват и разстилане на платното или ръчно за малките площи. То е предварително перфорирано под формата на двуредови ленти. Разстоянието между две съседни ленти е 100-120 см, между редовете в лентата – 35 см, а между растенията в реда е 20 см. Във всеки отвор на лентата се засажда по едно растение. Най-благоприятният срок за създаване на мулчирани с полиетиленово фолио ягодови насаждения, е от началото на април до към средата на май със “захладен разсад”. При това засаждане още през същата година могат да се получат плодове и да се покрият направените разходи по създаване на насажденията.

Без фолио
Ако се използва обикновен разсад, за да се получат добри добиви от едри и качествени плодове, засаждането се извършва от август до началото на октомври. При създаване на насаждение без мулчиращо платно, разстоянието между редовете е 70-80 см, а в реда 20-25 см. Качественият разсад трябва да е с три листчета с къси и дебели дръжки, брадеста коренова система, дълга не по-малко от 7 см.

Ягодата – царица в градината
6160
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини