Разсадът расте без проблеми, здрав и приятен за окото, със стабилна основа. И изведнъж забелязвате, че нещо му се случва: не се развива както се очаква, листата не изглеждат добре. Изглежда започва да боледува. Първото, което трябва да направите, е да видите добре ли е полят. Второто, преди да предприемете по-кардинални мерки, е да разрохкате почвата, тъй като е възможно на коренчетата да не достига кислород. По принцип разсадът трябва да се разрохква по-често и обикновено след тази процедура той се оправя, констатират от изданието.
За всеки случай обаче като профилактика срещу гъбични заболявания оттам препоръчват пръскането му с настойка от люспи от кромид лук. Съд с обем от един литър се пълни наполовина с люспите, без да се натискат за максимално уплътняване, след което се заливат с гореща вода. Съдът се покрива с кърпа и се оставя да кисне в продължение на 2-3 часа. След това се прецежда и се долива до 2 литра с престояла вода със стайна температура.
Пръскането на разсада се извършва веднъж в седмицата , съветват от електронното издание „Стопанство”. От изданието обаче предупреждават, че ако извършвате и други профилактични пръскания, трябва да ги редувате – например една седмица с хумат, една – с настойката от лукови люспи.
Ако се притеснявате да пръскате разсада, използвайте настойката при обикновено поливане, съветват оттам. Дозировката: всяка 250-грамова саксийка с разсад се полива с 4 лъжици от настойката.