Начало » Важно за фермера » Пчеларство
16.12.2016 г.

Неоникотиноид води до загуба на пространствената памет при земните пчели

sinor.bg

Британски изследователи установиха, че земните пчели, подложени на въздействието на неоникотиноида тиаметоксам, произвеждан от швейцарската компания Syngenta, губят пространствената си памет, което води до повторно обикаляне на цветове, чийто нектар вече са събрали, става ясно от тяхна статия в списанието Scientific Reports.

Пространствената памет е изключително важна за пчелите, тъй като им дава възможността не само да запомнят районите с източници на нектар, но и по-добре да събират храната, като избягват да повтарят посещение на цветове, от които са изпили нектара.

Авторите на изследването решили да изяснят по какъв начин тиаметоксамът въздейства върху способностите на пчелите да запомнят през кои цветове вече са минали и през кои не са. Обект на проучването станали големите земни пчели от вида Bombus terrestris, които са сред най-многобройните насекоми, опрашващи растенията в Европа.

Пчелите били вкарани в радиален лабиринт с „гнездо” в средата и 8 коридора, във всеки от който бил поставен изкуствен „цвят” с нектар. Ако пчелите успеели да преминат през 8-те „цвята”, без да повторят някой от тях, и да се върнат в гнездото, ги очаквала награда – сладък сироп.

Първоначално била наблюдавана контролната група – пчели, които не били подложени на въздействието на неоникотиноида, които се справяли успешно със задачата, а повторното посещение на цветчетата било изключително рядко. Това показва, че насекомите използвали пространствената си памет, за запомнят кои цветове вече са посетили.

След това пчелите били подложени на обработка с тиаметоксам в 3 различни дози, а след 45 минути били пуснати отново в лабиринта. Тогава обаче те започнали да се справят доста по-зле със задачата – броят на повторните посещения на цветчетата нараснал значително. Интересното е, че при по-високи дози тиаметоксам ефектът върху пространствената памет се оказал в зависимост от размера на конкретната пчела, като по-големите повтаряли посещения в по-голяма степен, отколкото по-малките. Учените предполагат, че големите насекоми са успели да поемат по-голяма доза от инсектицида по време на обработката, отколкото по-дребните.

Последиците от тази еднократна обработка с тиаметоксам дават основания да се смята, че в природата, където насекомите са подложени на въздействието на пестицида през целия период на цъфтеж, ефектът върху тях вероятно е още по-силен. Неефективното търсене и събиране на храна пък може да доведе до забавяне на увеличаването на пчелното семейство, понижавайки количеството нектар и цветен прашец, донасяни всеки ден в кошера.

Инсектицидите неоникотиноиди се използват за борба с насекоми-вредители по селскостопанските култури. В досегашни изследвания бе доказано, че натравянето с тях нарушава способностите на пчелите да намират пътя към кошерите си. През 2013 г. в Европейския съюз бе ограничена употребата на неоникотиноидите тиаметоксам, клотианидин и имидаклоприд, но доста от компаниите, произвеждащи масово зърнени и маслодайни култури, се обявяват срещу подобни забрани.

Неоникотиноид води до загуба на пространствената памет при земните пчели
12894
 

Последни материали
Виж
Министър Тахов и КТ „Подкрепа“ обсъдиха въпроси, свързани с възнагражденията и условията на труд в структурите на МЗХ
Причини
Горчивата истина за горчивината на краставиците
Най-силно е увеличението при млечните продукти, яйцата и плодовете
Продажбите на биопродукти в САЩ нараснаха с над 2 на сто през 2024 г.
Продуктите за РЗ падат с 15%
НСИ: Цените на производител в селското стопанство се повишават със 7.7% през януари-март
В Стара планина
Задържан е бракониер с условна присъда, стрелял по горски служител
Само старите картофи са по-евтини
Цените на зеле и пресни картофи с лъвски годишен скок от 75 и 68%
Свързани материали
Виж
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Изтъкнаха причини и предложиха мерки за подобряване на положението
Пчеларите предупредиха за тревожно висока смъртност при пчелите у нас
Бивш заместник-директор в БАБХ настоява агенцията да вземе мерки
Как може да бъде намалена огромната смъртност при пчелите у нас
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
Температурните аномалии са уморили летните пчели без време
Пчеларите в Кюстендилско отчитат висока зимна смъртност сред пчелите
Отпусканите кредити ще са в размер до 95 %
Пчеларите кандидастват за кредити от 31 март за одобрени проекти към ДФЗ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини