Начало » Важно за фермера » Пчеларство
21.11.2016 г.

Агенция на ЕС потвърди вредното въздействие на клотианидина и имидаклоприда върху пчелите

sinor.bg

Европейската агенция за безопасност на храните публикува резултати от научни доклади и оценки на риска при употребата на два от неоникотиноидните инсектициди – клотианидина и имидаклоприда, потвърждаващи наличието на висока степен на риск, която е невъзможно да бъде избегната, съобщи елктронното издание Agra-net. Оценките, поръчани от  Bayer CropScience и Sumitomo Chemical, съдържат потвърждаващите екотоксикологични заключения.

От агенцията вече са публикували експертни оценки за предварителните резултати от изследванията за въздействието на клотианидина и имидаклоприда върху пчелите, проведени в Белгия и Германия. Изследванията са били проведени с препарати на основата на клотианидина под формата на гранули при посеви от царевица, сорго, картофи и домашни плодови дръвчета, както и с използвани за обработка на семена на зърнени култури и захарно цвекло. Оценката на въздействието на имидаклоприда е била извършена с гранули при декоративни растения и при обработката на семена на зърнени култури, захарно цвекло и листни зеленчуци.

Във всички изследвания са получени данни, според които рискът от използването на двата препарата е висок, а част от изследванията са били прекратени заради липсата на информация. При някои от методите на употреба на двата инсектицида рискът е бил по-нисък при спазването на съответните предпазни мерки.

От ведомството предлагат и конкретни мерки за понижаване на рисковете при употребата на двата инсектицида. Превантивните мерки за понижаване на токсичността на клотианидин включват използването на дефлектори при засяването на обработените семена на захарното цвекло с цел избягване на прекомерното отделяне на прах, която може да попадне извън браздата за засяване, влагането на гранулирани инсектициди в браздата за засяване без употребата на въдушен поток също с цел да се намали образуването на прах и прибиране на реколтата от захарното цвекло преди началото на цъфтежа, за да се намали въздействието на цветния прашец и нектара върху пчелите. При имидаклоприда тези мерки включват отново употребата на дефлектори при засяването на обработените семена на захарното цвекло, прибиране на реколтата от захарно цвекло и листни зеленчуци преди цъфтежа.

Потвърждаващата информация бе потърсена, когато Европейската комисия ограничи употребата на много инсектициди, произвеждани на основата на клотианидина и имидаклоприда, както и на тиаметоксама още през 2013 г. заради подозрения за тяхното неблагоприятно въздействие върху пчелите. Ограничението за употребата им ще остане в сила, докато Европейската агенция за безопасност на храните не приключи прегледа на трите действащи вещества, включително чрез извършване на допълнителни оценки заради искане, получено през 2015 г. От агенцията бяха обявили, че прегледът ще приключи до януари 2017 г.

Агенция на ЕС потвърди вредното въздействие на клотианидина и имидаклоприда върху пчелите
10487
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
От 9 декември започва прием по пчеларските интервенции през СЕУ
Полицаите открили на място разхвърляни капаци и съборени кошери
Разследват унищожаването на 10 пчелни семейства в Горна Оряховица
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Секторната програма по пчеларство
Гръцките пчелари са получили сериозни обезщетения за загубени кошери
За пчеларите от Враца и района
Утре може да посетите демонстрационен семинар в пчелина на Димитър Ганчев
Втора част
Рецепта за здравето на пчелите!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини