Начало » Важно за фермера » Пчеларство
21.11.2016 г.

Агенция на ЕС потвърди вредното въздействие на клотианидина и имидаклоприда върху пчелите

sinor.bg

Европейската агенция за безопасност на храните публикува резултати от научни доклади и оценки на риска при употребата на два от неоникотиноидните инсектициди – клотианидина и имидаклоприда, потвърждаващи наличието на висока степен на риск, която е невъзможно да бъде избегната, съобщи елктронното издание Agra-net. Оценките, поръчани от  Bayer CropScience и Sumitomo Chemical, съдържат потвърждаващите екотоксикологични заключения.

От агенцията вече са публикували експертни оценки за предварителните резултати от изследванията за въздействието на клотианидина и имидаклоприда върху пчелите, проведени в Белгия и Германия. Изследванията са били проведени с препарати на основата на клотианидина под формата на гранули при посеви от царевица, сорго, картофи и домашни плодови дръвчета, както и с използвани за обработка на семена на зърнени култури и захарно цвекло. Оценката на въздействието на имидаклоприда е била извършена с гранули при декоративни растения и при обработката на семена на зърнени култури, захарно цвекло и листни зеленчуци.

Във всички изследвания са получени данни, според които рискът от използването на двата препарата е висок, а част от изследванията са били прекратени заради липсата на информация. При някои от методите на употреба на двата инсектицида рискът е бил по-нисък при спазването на съответните предпазни мерки.

От ведомството предлагат и конкретни мерки за понижаване на рисковете при употребата на двата инсектицида. Превантивните мерки за понижаване на токсичността на клотианидин включват използването на дефлектори при засяването на обработените семена на захарното цвекло с цел избягване на прекомерното отделяне на прах, която може да попадне извън браздата за засяване, влагането на гранулирани инсектициди в браздата за засяване без употребата на въдушен поток също с цел да се намали образуването на прах и прибиране на реколтата от захарното цвекло преди началото на цъфтежа, за да се намали въздействието на цветния прашец и нектара върху пчелите. При имидаклоприда тези мерки включват отново употребата на дефлектори при засяването на обработените семена на захарното цвекло, прибиране на реколтата от захарно цвекло и листни зеленчуци преди цъфтежа.

Потвърждаващата информация бе потърсена, когато Европейската комисия ограничи употребата на много инсектициди, произвеждани на основата на клотианидина и имидаклоприда, както и на тиаметоксама още през 2013 г. заради подозрения за тяхното неблагоприятно въздействие върху пчелите. Ограничението за употребата им ще остане в сила, докато Европейската агенция за безопасност на храните не приключи прегледа на трите действащи вещества, включително чрез извършване на допълнителни оценки заради искане, получено през 2015 г. От агенцията бяха обявили, че прегледът ще приключи до януари 2017 г.

Агенция на ЕС потвърди вредното въздействие на клотианидина и имидаклоприда върху пчелите
10707
 

Последни материали
Виж
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Свързани материали
Виж
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг
МОСВ ще минимизира нападенията от мечки над стопанствата
Процъфтява производството на мед в Африка
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
Проекти в областта на пчеларството
В Румъния претърсиха 307 пчелари в търсене на 1,32 милиона евро
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини