Начало » Важно за фермера » Пчеларство
20.11.2016 г.

Облъчване с червена светлина лекува пчелите от вредното въздействие на неоникотиноиди

Процедурата успява да възстанови способността на митохондриите да осигуряват енергия за клетките

Облъчване на пчелите с червена светлина им помага да се възстановят от натравяне с неоникотиноиди – група пестициди, чиято популярност нараства напоследък – и увеличава броя на оцелелите индивиди, сочи изследване на учени от Института по офталмология към Калифорнийския университет в Лос Анджелис, публикувано в електронното издание PLоS ONE.

В рамките на изследването са били използвани 4 групи медоносни пчели (Apis mellifera) с по около 400 насекоми във всяка. Една от групите в продължение на 10 дни била подложена на въздействието на неоникотиноида имидаклоприд, а през следващите 10 дни в техния кошер по 2 пъти дневно в продължение на 15 минути бил включван източник на червена светлина (с дължина на вълната 670 нанометра). При втората група насекоми, подложена на въздействието на имидаклоприда, не били предприемани никакви „лечебни” действия. Пчелите от третата група не били тровени с пестициди, а само били облъчвани с червена светлина по посочената по-горе схема, а четвъртата група била контролна – не била подлагана нито на въздействието на имидаклоприда, нито била облъчвана с червена светлина.

След изтичане на 20-те дни на експеримента учените изчислили процента на оцелелите пчели. От тези, които били подлагани на действието на пестицида, повече оцелели имало сред облъчваните със светлина. Нещо повече – онези, които само били облъчвани светлинно, без да бъдат тровени, умирали по-рядко от онези, върху които не било въздействано изобщо (контролната група). Това на свой ред е и доказателство, че светлинното облъчване не представлява заплаха за живота на пчелите. Учените установили също, че и поведението на облъчваните пчели не се променя, тъй като те не са в състояние да видят светлината с използваната честота на вълната.

Тяхното обяснение за лечебния ефект на червената светлина е във въздействието й върху митохондриите – органелите, които осигуряват енергията за клетките в организма под формата на молекули аденозинтрифосфорна киселина (аденозинтрифосфат, АТФ). Неоникотиноидите нарушават способността на митохондриите да изработват веществото, поради което пчелите загиват от изтощение, докато светлината от червения спектър възстановява тази способност.

Според авторите на посоченото изследване ползата от червената светлина за функционирането на митохондриите вече е била доказана в множество трудове за животни. Теоретично подобно облъчване може дори да удължи живота, тъй като оптимизира дейността на „енергийните станции” на клетките.

Участниците в изследването планират създаването на портативно устройство за облъчване на пчелите с червена светлина, което да може лесно да се поставя в кошерите при нужда и да се вади, когато не е необходимо.

Облъчване с червена светлина лекува пчелите от вредното въздействие на неоникотиноиди
12260
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Секторната програма по пчеларство
Гръцките пчелари са получили сериозни обезщетения за загубени кошери
За пчеларите от Враца и района
Утре може да посетите демонстрационен семинар в пчелина на Димитър Ганчев
Втора част
Рецепта за здравето на пчелите!
Първа част
Богатство от цъфтящи видове и естествена растителност – това е рецептата за здравето на пчелите!
Подадени по-късно заявления ще бъдат автоматично отхвърляни
До 31 август подават заявления за плащане по интервенциите от Стратегическия план
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини