Два месеца преди началото на втория прием по подмярка 4,1 Синор.БГ направи анкета сред своите читатели за евентуалното им бъдещо участие в този прием. На въпроса дали ще кандидатстват с проекти за модернизация или за напояване от общо отговорилите 90 души, едва 10 на сто, или 9 души отговориха утвърдително. 75 от запитаните категорично се отказват от участие заради тежките и тромави процедури.
Въпреки че анкетата не е представителна, тя ясно показва нагласите на бизнеса по отношение на нормативните документи, с които е съпътствано европейското финансиране.
Затова с огромно уважение се обръщаме към фермерите, които въпреки тези процедури, са решени да кандидатстват.
Преди седмица група фермери, читатели на Синор.БГ, имаха конкретни въпроси, свързани с новите изисквания за доставчиците на оборудване по подмярка 4.1 и по-конкретно във връзка с новата разпоредба на фонда, че офертите, които бенефициентите събират, включително конкурентните оферти, трябва да са различни не само в ценово отношение, но да съдържат продукти на различни марки, съответно модели).
По този повод от пресцентъра на фонда предоставиха следната информация по всички от поставените въпроси.
Въпрос:
Как могат да се сравняват трудно сравними машини и оборудване? Поясняваме, че ако на фермера му е необходим например трактор с определена мощност или култиватор с определени характеристики, то вероятно на пазара се предлагат достатъчно разнообразие от марки и модели, но ако иска тясно специализирани машини и оборудване - примерно машина за прибиране на моркови, вероятно конкуренцията се свежда до един - двама производителя за цяла Европа, които работят с мрежа от дистрибутори, а конкуренцията е именно между дистрибуторите. Как тогава ще намерим трети производител като такъв няма?
Отговор:
Съгласно изискванията на Наредба № 9 „за всеки заявен за финансиране разход, който към датата на подаване на заявлението за подпомагане не е включен в списъка с активите, дейностите и услугите, за които са определени референтни разходи, кандидатът представя най-малко три съпоставими независими оферти в оригинал, които съдържат наименование на оферента, срока на валидност на офертата, датата на издаване на офертата, подпис и печат на оферента, подробна техническа спецификация на активите/услугите, цена в левове или евро с посочен ДДС“.
Не е предвидено изключение за тясноспециализирани машини и оборудване, освен в случаите, в които за същите са определени реферетни разходи, което е и в съответствие с чл. 48, параграф 2, буква “д” на Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 г. В качеството си на прилагащ орган Разплащателна агенция се придържа стриктно към разпоредбите на Наредба № 9 от 21.03.2015 г. за прилагане на подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., както и към приложимото национално и европейско законодателство в областта.
Въпрос:
Как се отнася изискването към сградите и оборудването, което се поставя в тях, имайки предвид, че тези елементи обикновено са по индивидуален проект – примерно имам склад за ябълки, според едната оферта имам едни въздухопроводи с един вид техника, която е специфична и обвързваща. Трябва ли да представя още други две подобни оферти със същото оборудване на друга фирма, за да ме одобрите?
Отговор:
По отношение на разходите за изграждането на складове, включително и с част „Отопление, вентилация, климатизаци“ (ОВК), в списъка с активите, дейностите и услугите, за които са определени референтни разходи, съгласуван от министъра на земеделието и храните и публикуван на електронната страница на РА с публикуването на Заповед с №РД 09-755 от 04.10.2016 г. за определяне на период на прием по подмярка 4.1, са налични референтни разходи за „Стопанска сграда без система за климатизация (самостоятелна сграда)” и „Стопанска сграда със система за климатизация (самостоятелна сграда)”.
По отношение на оборудването, в зависимост от предназначението му би следвало запитванията за оферти, както и офертите да са съобразени с одобрената част „Технологична” към техническия проект или с наличния технологичен проект, изготвен от правоспособно лице.
Въпрос:
Дали фондът има добре подготвени експерти със съответните знания и потенциал, за да различат и оценят качествено на техническите детайли на една печеливша оферта, сравнена с другите, които са дефакто конкуренти – отново въпросът ми е свързан с оборудване за склад?
Отговор:
В процеса на извършване на административната проверка на заявлението за подпомагате, в т.ч. преценката за допустимост и основателност на заявените за финансиране разходи, при установена липса или нередовност на документи, при възникване на необходимост от предоставяне на допълнителни документи при непълнота и неяснота на заявените данни и посочените факти, както и с цел да се удостовери верността на заявените данни, РА указва на кандидата необходимостта от представяне на допълнителни данни и/или документи. В тази връзка, в случай на неяснота по отношение на изискването за съпоставимост на оферти, конкретни технически детайли, на кандидата се предоставя възможност да обоснове направения от него избор.
Следва да се има предвид и определението в §1, т. 46 от Допълнителната разпоредба на Наредба №9, и по-конкретно: „Съпоставими оферти“ са оферти, които отговарят на запитването за оферта на кандидата и съдържат:
а) еднотипни основни технически характеристики – в случаите, когато се кандидатства за разходи за закупуване на машини и земеделска техника;
б) общ капацитет на оборудването – в случаите, когато се кандидатства за разходи за закупуване на оборудване;
в) количествено-стойностни сметки – в случаите, когато се кандидатства за разходи за извършване на строително-монтажни работи.