Начало » Новини » Страната
09.11.2016 г.

От фонд Земеделие отговарят на фермерски въпроси, поставени от Синор.БГ

Новите изисквания за доставчиците на оборудване по подмярка 4.1

Два месеца преди началото на втория прием по подмярка 4,1 Синор.БГ направи анкета сред своите читатели за евентуалното им бъдещо участие в този прием. На въпроса дали ще кандидатстват с проекти за модернизация или за напояване от общо отговорилите 90 души, едва 10 на сто, или 9 души отговориха утвърдително. 75 от запитаните категорично се отказват от участие заради тежките и тромави процедури.

Въпреки че анкетата не е представителна, тя ясно показва нагласите на бизнеса по отношение на нормативните документи, с които е съпътствано европейското финансиране.

Затова с огромно уважение се обръщаме към фермерите, които въпреки тези процедури, са решени да кандидатстват.

Преди седмица група фермери, читатели на Синор.БГ, имаха конкретни въпроси, свързани с новите изисквания за доставчиците на оборудване по подмярка 4.1 и по-конкретно във връзка с новата разпоредба на фонда, че офертите, които бенефициентите събират, включително конкурентните оферти, трябва да са различни не само в ценово отношение, но да съдържат продукти на различни марки, съответно модели).

По този повод от пресцентъра на фонда предоставиха следната информация по всички от поставените въпроси.

Въпрос:

Как могат да се сравняват трудно сравними машини и оборудване? Поясняваме, че ако на фермера му е необходим например трактор с определена мощност или култиватор с определени характеристики, то вероятно на пазара се предлагат достатъчно разнообразие от марки и модели, но ако иска тясно специализирани машини и оборудване - примерно машина за прибиране на моркови, вероятно конкуренцията се свежда до един - двама производителя за цяла Европа, които работят с мрежа от дистрибутори, а конкуренцията е именно между дистрибуторите. Как тогава ще намерим трети производител като такъв няма?

Отговор:

Съгласно изискванията на Наредба № 9 „за всеки заявен за финансиране разход, който към датата на подаване на заявлението за подпомагане не е включен в списъка с активите, дейностите и услугите, за които са определени референтни разходи, кандидатът представя най-малко три съпоставими независими оферти в оригинал, които съдържат наименование на оферента, срока на валидност на офертата, датата на издаване на офертата, подпис и печат на оферента, подробна техническа спецификация на активите/услугите, цена в левове или евро с посочен ДДС“.

Не е предвидено изключение за тясноспециализирани машини и оборудване, освен в случаите, в които за същите са определени реферетни разходи, което е и в съответствие с чл. 48, параграф 2, буква “д” на Регламент за изпълнение (ЕС) № 809/2014 г. В качеството си на прилагащ орган Разплащателна агенция се придържа стриктно към разпоредбите на Наредба № 9 от 21.03.2015 г. за прилагане на подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., както и към приложимото национално и европейско законодателство в областта.

Въпрос:

Как се отнася изискването към сградите и оборудването, което се поставя в тях, имайки предвид, че тези елементи обикновено са по индивидуален проект – примерно имам склад за ябълки, според едната оферта имам едни въздухопроводи с един вид техника, която е специфична и обвързваща. Трябва ли да представя още други две подобни оферти със същото оборудване на друга фирма, за да ме одобрите?

Отговор:

По отношение на разходите за изграждането на складове, включително и с част „Отопление, вентилация, климатизаци“ (ОВК), в списъка с активите, дейностите и услугите, за които са определени референтни разходи, съгласуван от министъра на земеделието и храните и публикуван на електронната страница на РА с публикуването на Заповед с №РД 09-755 от 04.10.2016 г. за определяне на период на прием по подмярка 4.1, са налични референтни разходи за „Стопанска сграда без система за климатизация (самостоятелна сграда)” и „Стопанска сграда със система за климатизация (самостоятелна сграда)”.

По отношение на оборудването, в зависимост от предназначението му би следвало запитванията за оферти, както и офертите да са съобразени с одобрената част „Технологична” към техническия проект или с наличния технологичен проект, изготвен от правоспособно лице.

Въпрос:

Дали фондът има добре подготвени експерти със съответните знания и потенциал, за да различат и оценят качествено на техническите детайли на една печеливша оферта, сравнена с другите, които са дефакто конкуренти – отново въпросът ми е свързан с оборудване за склад?

Отговор:

В процеса на извършване на административната проверка на заявлението за подпомагате, в т.ч. преценката за допустимост и основателност на заявените за финансиране разходи, при установена липса или нередовност на документи, при възникване на необходимост от предоставяне на допълнителни документи при непълнота и неяснота на заявените данни и посочените факти, както и с цел да се удостовери верността на заявените данни, РА указва на кандидата необходимостта от представяне на допълнителни данни и/или документи. В тази връзка, в случай на неяснота по отношение на изискването за съпоставимост на оферти, конкретни технически детайли, на кандидата се предоставя възможност да обоснове направения от него избор.

Следва да се има предвид и определението в §1, т. 46 от Допълнителната разпоредба на Наредба №9, и по-конкретно: „Съпоставими оферти“ са оферти, които отговарят на запитването за оферта на кандидата и съдържат:

а) еднотипни основни технически характеристики – в случаите, когато се кандидатства за разходи за закупуване на машини и земеделска техника;

б) общ капацитет на оборудването – в случаите, когато се кандидатства за разходи за закупуване на оборудване;

в) количествено-стойностни сметки – в случаите, когато се кандидатства за разходи за извършване на строително-монтажни работи.

От фонд Земеделие отговарят на фермерски въпроси, поставени от Синор.БГ
12629
 

Последни материали
Виж
Агнешки кебапчета
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
Въпреки отчетените значими ръстове в по-малки производителки
Запасите от ябълки и круши в Европа са под миналогодишните
Тази нощ тръгнах в 2:30 ч за борсата
Златан Караиванов: Искаме да направим кооператив на ягодата в Кричим, но има проблем
Препоръки за засаждане на тиквичките на открито
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
Удължават срока за намалените вноски във Фонд „Инвестиции в горите“
Кампания за директните плащания 2025
Над 15 000 са фермерите, минали обучени по електронната система на ДФЗ
Копа-Коджека: Предложението за единен фонд на ЕС предизвиква безпокойство относно бъдещето на ОСП
Да се създаде земеделска застрахователна компания
Земеделските служби ли ще оценяват щети за Гаранционния фонд? Абсурд!
Изслушване в парламента
Фермерите ще влагат 1,5 на сто от субсидиите си в бъдещия взаимоспомагателен фонд за кризи
Фондът на фондовете
От 22 януари до 5 февруари ще има консултации за бизнеса за води, отпадъци и дигитализация
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини