Начало » Новини » Страната

До 12 септември изтичат важни срокове за обсъждане на един закон и четири наредби

Вижте кои!
Синор.БГ / 02.09.2025 г.
До 12 септември изтичат важни срокове за обсъждане на един закон и четири наредби

Снимка: sinor.bg

На 9 септември изтичат едномесечните срокове за обсъждане на проектите на един законопроект и на три промени в наредби, подготвени от Министерството на земеделието и храните. Най-важният от тях е Законът за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), чиито изменения бяха публикувани на портала за обществени консултации на 13 август.

Вижте измененията в ЗПЗП

Както синор.бг писа, с този законопроект за урежда правната рамка за дейността на Взаимоспомагателния фонд. МЗХ предлага праговете за гаранционно покритие да бъдат увеличени от 50% на 80% по гаранционната програма, така че да се насърчи инвестиционната активност в селските райони.

Също на 9 септември изтичат сроковете и за подаване на предложения по проектоизмененията в още три наредби - Наредба 5 от 2018 г. за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица; Наредба 3 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции; Наредба 20 от 2012 г. за минималните изисквания за защита и хуманно отношение към опитните животни и изискванията към обектите за използването, отглеждането или доставката им.

До 12 септември пък ще продължи обсъждането на предложения законопроект за промени в Наредба 7 от 2013 г., която регламентира условията и реда за сортоизпитване, признаване, вписване и отписване на сортовете растения във и от Официалната сортова листа на Република България.

До 12 септември изтичат важни срокове за обсъждане на един закон и четири наредби
1628
 

Последни материали
Виж
Висши служители отрекоха да са замесени
За 5 г. стотици гръцки фермери са получили незаконно над 22 млн. евро субсидии
МЗХ
Отваря се вече трети прием за общински проекти по Стратегическия план
МЗХ
ЕК одобри третото изменение на Стратегическия план за българското земеделие
Обсъждане
Обръщат в евро таксите при класификация на кланичните трупове
Предстоящо
Очаквайте на 27 септември Празник на лютеницата в Старозагорско
Ветеринарна комисия да обследва животните му, предлага браншът
Над 40 дни след установена шарка в стадото на Павел Драганов няма смърт, няма болест
Свързани материали
Виж
В световен мащаб храните ще поскъпват
Любомир Дацов: Без нито една реформа в земеделието, субсидиите са неефективни
Проверки
По сигнал на митничар е предотвратен незаконен внос на живи животни
Близо 3 млрд. лв. са предвидени за хидромелиорации
Прозрачност и контрол в инвестициите на Напоителни системи ЕАД искат депутати в законопроект
До 9 септември е отворена обществената консултация за Закона за подпомагане на фермерите
МЗХ предлага по-висок праг на гаранционно покритие по кредитите от Българската банка за развитие
Суровото мляко стига за 59% от потреблението на млечни продукти
Законът за веригата на доставки и „Магазини за хората“ са написани от един човек, който се готви за избори
Веригите продават плодовете с ниска надценка
Живка Грозева: От Законопроекта на министър Тахов да отпаднат санкциите за фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини