За да получат субсидии по обвързаната подкрепа за 2017 година, до края на тази година животновъдите трябва да представят фактури за продаденото през годината мляко, като основното изискване е на пазара да бъдат реализирани поне 3 хиляди литра мляко от една крава. Новите правила са железни и бяха поставени с последния екшън план, който България прилага за постигане на евростандартите за чистота на кравето мляко.
Според този план агенцията по храните периодично трябваше да взима проби за чистота на млякото първо от големите ферми, а впоследствие и от тези с под 50 крави. Докато големите ферми вече са проверени и могат да докажат с фактури продаденото мляко, дребните животновъди все още нямат информация за графиците, по които ще бъдат вземани проби от стопанствата.
Говедовъди от Пернишко алармираха пред Синор.БГ, че още не са дали проби за суровото мляко, а мандрите отказват да го изкупуват под предлог, че нямат документ за качество, издаден от агенцията по храните.
Така стопаните отново се завихрят в един Параграф 22, където от една страна държавата не е провела необходимото окачествяване, което да направи фермерите законно работещи, а от друга - без необходимите документи фермерите не могат да пласират произведеното мляко и не могат да докажат реализация на 3 хиляди литра мляко от животно.
В резултат на това в края на годината те не биха могли да докажат пред фонд „Земеделие” продаденото мляко, за което им се полага помощ по обвързаната подкрепа, така че ще бъдат орязани и от тази помощ.
Още в средата на годината Синор.БГ писа, че животновъди и зеленчукопроизводители няма да могат да получават обвързана подкрепа, ако до края на тази година не докажат определени количества стока, реализирани на пазара. Предупреждението беше подминато с мълчание.
Докато не се разбра, че ситуацията става критична за малките фермери с по 10-20 крави, които досега разчитаха на годишната подкрепа от 380 лева, полагаща се по схемата за обвързана подкрепа. Според браншовици нормативната каша е забъркана умишлено, за да може бюджетът по обвързаната подкрепа да се разпредели основно между големите говедовъди.
То ясно, че икономически по-ефективни са големите животновъди, но къде останаха обещанията за подкрепа на дребния семеен бизнес - май въпросът е по-скоро риторичен.