Начало » Хоби земеделие » Малката градина
18.09.2016 г.

С какво да наторим градината през есента

Полезни съвети

Есента е изключително важна по отношение на наторяването на градината, тъй като активните вещества трябва да се вложат преди прекопаването на опразнените лехи. Същевременно трябва да бъдат подхранени последните останали растения, за да се ускори узряването на зеленчуците и да се помогне на растенията да се подготвят за зимата, коментират от електронното издание „Стопанство”. Ето и най-полезните торове, които могат да се използват през есента.

1. Конският тор е много ценен, особено за парници, макар че и в градината няма пълноценен заместител. Влага се преди настъпването на зимата, тъй като така ще разкрие пълния си подхранващ потенциал за почвата. Не са необходими големи количества – само по 3 килограма на квадратен метър. Торят се както зеленчуците, така и плодните дръвчета. Трябва обаче да се влага в чиста почва, иначе ще изгори всички растения.

2. Говеждият тор е достъпен, а на квадратен метър са нужни 5-6 килограма. Само че влагането му през есента не е най-добрият подход, тъй като 20-30% от хранителните вещества ще изветреят през зимата. По-добре е да се използва за приготвянето на компост и по този начин може да се влага и през пролетта.

3. Птичият е най-концентрираният органичен тор, идеален за подхранавне на ягодите. Само че ще се наложи да бъде разреден с вода в съотнешение 1:15, преди да бъдат поляти. За останалите култури се внася преди прекопаване в сух вид, но не повече от веднъж на 3-4 години.

4. Компостът се разхвърля равномерно по участъка именно през есента преди прекопаване, докато почвата бъде покрита изцяло. Той не само осигурява хранителни вещества на растенията, но и ускорява получаването на реколтата. Мястото, където ще бъдат насадени картофите, поръсено с компост, дава възможност реколтата да бъде прибрана 2 седмици по-рано.

5. Дървесната пепел се използва през есента на тежките глинести почви. При останалите тогава няма смисъл, тъй като калият ще бъде отмит от топящия се сняг напролет.

6. Суперфосфатът е най-добрият вариант за есента. Дозите са различни – при монофосфатът 40-50 грама на квадратен метър, при двойниет суперфосфат – 20-30 грама, а при гранулираният – 35-40 грама.

7. Фосфоритното брашно също се влага през есента. Заради богатото си съдържание на калций обаче не е подходящо за всички култури. Затова пък е натурален екологично чист тор.  

8. Карбамид – изключението сред азотните торове, които не трябва да се влагат през есента. Само при карбамида амидните групи се свързват с почвата и се запазват до пролетта. Това обаче става само при тежки почви, при леките е по-добре да се въздържате от есенното торене с карбамид.

9. Калиевият сулфат се използва най-често в комбинация с азотни или фосфорни торове. През есента може да се използва за подхранване на малините, ягодите, френското и цариградското грозде. Той увеличава двойно процента на растенията, които ще успеят да преживеят дори най-студените зими. Влага се средно по 30 грама на квадратен метър.

10. Калциевият хлорид е много полезен за плодните дръвчета, особено за ябълките и крушите. През зимата хлорът изветрява или се отмива от водата, а калцият остава. Влагат се по 20 грама на квадратен метър.

С какво да наторим градината през есента
73343
 

Последни материали
Виж
Проблеми с реколтата в западна Африка задълбочиха недостига на пазара
Печалбите от какаото удариха доходността дори от биткойна
Птичият грип унищожи 17 милиона носачки и пилета само от октомври насам
Цените на яйцата в САЩ чупят рекорди по празниците
Предложенията на ирландско електронно издание за местните домакини
Какво да подарите на фермера във вашия живот за Коледа
На Коледа с пълна сила нахлуват и езическите традиции
Честито Рождество Христово!
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Свързани материали
Виж
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Производството на лешници във Франция се увеличава
Мравките влияят върху видовия състав на растенията около мравуняка
Повечето проблеми опират до дебелината на слоя върху тревата и цветята
Ползи и вреди от есенните листа и как да избегнем грешки при употребата им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини