Краставиците могат да пожълтеят по няколко причини. Възможно е да им липсва влага или да започва развитието на заболяването обикновена краставична мозайка. А може и да е точно обратното – от прекалено поливане, недостиг на хранителни вещества или прекалено студени нощи, коментиран от електронното издание „Стопанство”. Често пожълтяването е следствие и от разпространението на кърлежи. Най-общо казано, заради недостатъчни грижи растенията могат да бъдат отслабени, да загният и в крайна сметка да загинат.
За да подсилите имунитета им обаче не е нужно да се втурнете към магазина за стимулатори – често и подръчните средства са напълно достатъчни. От изданието предлагат 4 начина за подсилване на имунитета на краставиците именно с народни средства.
1. Сипете литър прясно мляко в 9 литра вода, като добавите 30 капки йод. Ще са необходими и 30 грама течен сапун, за да може разтворът да прилепне по-добре. Недостатъкът е, че за ефективна борба с пожълтяването ще трябва да пръскате краставиците веднъж седмично.
2. По-евтиният и реалистичен вариант: в 5 литра вода добавете литра млечна суроватка. Разтворете добре тази смес и напръскайте листата на краставиците от двете страни
3. Кипнете чаша люспи от кромид в продължение на 5 минути, след това поставете капак върху съда ги оставете да киснат още 24 часа. След това прецедете разтвора и му добавете 5 литра вода. С този разтвор напръскайте листата от двете страни, както и почвата, а с остатъка полейте растенията под корен. Необходимо е процедурата да се повтаря на всеки 2 седмици.
4. Малко по-различен вариант – в 4 литра млечна суроватка разтворете 300 грама захар и добавете вода, докато се получи 10-литров разтвор. Разбъркайте добре и напръскайте растенията.
Надяваме се, че всеки ще си избере рецепта според вкуса и ще успее да спаси реколтата, когато пръскането с фунгициди вече е противопоказно.