На 25 и 26 май в Брюксел ще се проведе пленарно заседание на Европейския парламент (ЕП), като през втория ден депутатите ще обсъждат мерките за справяне с кризата в млечния сектор, припомни Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България. Дневният ред започва с въпроси, поставени от евродепутата Адам Сикиерски. В доклада се припомнят актуални данни от Обсерваторията за наблюдение на пазара на мляко и спада в цените, заключавайки, че няма признаци за подем, което е притеснително за целия сектор.
През последните няколко месеца цената на суровото мляко се движеше в стойности с 13% по-ниски от средните показатели от предходните пет години.
Затова и утре ще се търсят отговори на следните въпроси.
1. Ще коментира ли Съветът на министрите от земеделието в ЕС прилагането на съществуващите инструменти на общата селскостопанска политика (ОСП) и на пакета за млякото в полза на млекопроизводителите, както и тяхната ефективност в борбата с кризата?
2. След като Съветът представи неотдавна различните възможности за преодоляване на кризата в селското стопанство, ще може ли той да предостави подробности за стъпките, които трябва да се предприемат незабавно и в дългосрочен план, за да се облекчи натискът върху производителите на мляко и млечни продукти?
3. Прозрачността на цените, надеждните данни за пазара плюс механизмите за управление на риска са от основно значение за прогнозното планиране на дейността и за устойчивостта на производителите на мляко и млечни продукти. Предвид факта, че миналата година ЕП призова да се отреди по-значима роля на Обсерваторията за наблюдение на пазара на мляко, какви стъпки планира да предприеме Комисията, за да укрепи ролята, функциите и ефективността на Обсерваторията?
Евродепутатът Лара Коми ще представи стратегия за единния пазар със съответните предложения за резолюция.
Европейският млечен борд ЕМБ е изпратил покана до българския съюз на говедовъдите за участие в пресконференция на тема «Свръхпроизводството на пазара на мляко и млечни продукти».
Пресконференцията ще се състои в късния следобед днес преди началото на парламентарното заседание.
Силните сътресения на пазара на мляко и млечни продукти показва все по-ясно, че сегашната безгрижна политика на ЕС има дълготрайни негативни последици за хората и животните в селските райони, посочи Михаил Михайлов.
Той припомни данните, публикувани миналата седмица от Националния статистически институт, според които само от началото на 2016 г. в страната внесеното сурово мляко се е увеличило с 54.1% Данните са за първото тримесечие на 2016 в сравнение със същия период на миналата година.
Първите стъпки за намаляване на размера на излишъка от мляко са теоретично започнати с решенията на Съвета на ЕС въз основа на член 222 на ООП от март 2016 г.
Тяхната ефективност е силно ограничена, ако се прилага не задължително във всички страни от ЕС. Необходимо е срещу силното свръхпроизводството на пазара на мляко да се противодейства наистина последователно. В заседанието на 26 май в Европейския парламент на политическите институции и представители на производителите и промишлеността, се надяваме да се справят с този проблем.