Както Синор.БГ съобщи, днес министерство на земеделието обяви новата дата за прием на заявленията за директни плащания в кампания 2016 г. Вместо до 16 май този прием ще приключи без санкции за фермерите на 31 май. Подадените проекти до 27 юни ще търпят 1% санкция от исканите субсидии за всеки просрочен работен ден, съобщиха от агроведомството.
Решението за удължаване на срока ще бъде взето окончателно, след като Европейския съюз приеме регламента, даващ възможност на държавите членки да приложат националните решения за евентуална промяна на първоначалните срокове.
До момента по кампания`2016 протича нормално, като подадените заявления са над 93 хил., а заявените площи са над 3 млн. и 200 хил. ха. В процентно отношение това са повече от 86 % от общата площ одобрена за подпомагане през 2015 година.
Припомняме, че при първия вариант не се предвиждаше удължаване на срока, а при третия вариант - максимално удължаване до 15-и юни.
България стигна до това решение след проведени консултации със земеделските производители, асоциациите и браншовите организации, поясниха от ведомството. Администрацията се съобрази с предоставените от браншовиците становища, като припомпя, че те са свързани и с последващи измения в други срокове.
Какво следва в промяната на следващите срокове при проверките.
Променят се периодите на задържане на животните по схемите за обвързана подкрепа за животни (80 дни – т.е. при удължаване на срока за 2016 г. от 28 юни до 15 септември 2016 г.) и схемата за преходна национална помощ за овце и кози (100 дни – т.е. за 2016 г. от 28 юни до 5 октомври 2016 г.) съобразно обявените дати в информационната кампания.
Променя се предварително обявената дата, на която кандидатите по схемата за преходна национална помощ за говеда (необвързана с производството) следва да отглеждат 70% от референтните животни в стопанството си (за 2016 г. – 27 юни 2016 г.)
Създават се определени трудности за извършване на навременен контрол по условията за допустимост по схемите и продължаване на графика на изплащане на подпомагането, прилаган до 2016 г.
Възможност за определено затруднение при графика на контрола на условията за диверсификация на културите (периода на контрол следва да бъде от 15 май до 15 юли независимо от сроковете за подаване на заявления).
На земеделските стопани се предоставя повече време за запознаване с условията за подпомагане и вземането на решение за схемите, по които да кандидатстват.
При този втори вариант има опасност от забавяне на графика за обработка на заявленията в т.ч. извършване на анализ на риска, кръстосани проверки, изпращане на уведомителни писма за застъпвания, разрешаване на казусите със застъпвания, което съответно ще рефлектира с възможно забавяне на датата на изплащане на подпомагането към земеделските стопани.