Без съмнение всички искаме всяка година реколтата да е по-силна от предишната. Купуваме нови сортове, за които продавачите ни убеждават, че доматите ще са сладки като мед и с размерите на дини. В крайна сметка не се ражда нищо особено, но не заради това, че продавачите са ни излъгали, а тъй като не правим всичко, за да бъде годината ни най-плодоносната, убеден е читател на електронното издание „Стопанство”, който споделя своите 5 тайни за успех в нелеката задача по отглеждането на доматите.
1. Първата е свързана с пръскането. Когато доматите започват да цъфтят, разтваряме 10 грама борна киселина в чаша гореща вода, сипваме я в кофа с вода и разтворът е готов. Това ще помогне за растежа и връзването на зеленчуците и ще помогне за увеличаване на броя на завръзите. Не забравяйте, че борната киселина в дози над 2,5 грама на килограм телесно тегло е смъртоносна, ако се приеме вътрешно, а продължително излагане на действието й може да доведе до сериозни проблеми с бъбреците, затова използвайте респиратор и ръкавици.
2. Необходимо е да се погрижим за кореновата система на растенията. Колкото по-големи и здрави са корените, толкова повече хранителни вещества ще получат доматите, а това означава и по-богата реколта. Семьонов загърля доматите два пъти – когато растенията започнат да се издължават и когато цъфтят.
3. Третата тайна е свързана с рязането на листата, за да може растението да насочи своите сили към растежа на самите домати. От края на май - началото на юни се изрязват излишните листенца, 3 или 4 от най-долните. През лятото е горещо, а по този начин и растенията се проветряват по-добре и не им е тежко.
4. Четвъртата тайна е свързана с подхранването, но задължително извънкореновото, тъй като не само корените имат нужда от витамини. Когато бъдат напръскани и листата с микроелементи, можем да ускорим допълнително растежа на зеленчуците. Затова не си спестявайте усилията и веднъж на седмица или две ги подхранвайте вечер.
5. Когато доматите започват да растат, се подхранват с комплексен тор: двулитров съд с дървесна пепел се залива с кофа вряла вода. Когато разтворът изстине, се добавят 10 грама борна киселина и 10 милилитра йод. Оставя се да престои едно денонощие. Преди да се използва, трябва да се разреди литър от получения разтвор в 10 литра вода. На всяко растение се полага по литър от получения тор.