Едва ли има някой любител-пчелар, който да не е имал проблеми през пролетта, след иззимуването на пчелните семейства да не е имал проблеми с осиротяване на някое от пчелните му семейства. Пчеларите професионалисти обикновено са по-предвидливи и по-често осигуряват пчелините си с т.н. запасни майки. В днешни дни този проблем става още по-актуален понеже за разлика от миналото, почти никой от производителите на пчелни майки у нас не оставя за търговия рано през пролетта пчелни майки от предшестващата година. За тях това е губеща дейност, тъй като успешното им презимуване е свързано с много рискове. Купуването на презимували майки не е много изгодно и за пчеларя поради високата им цена. Затова при собствениците на пчелни семейства трябва да се утвърди правилото сами да си осигуряват такива.
Утвърдено правило е, че всеки пчелин трябва да има поне 10% запасни майки спрямо общия брой на семействата. Те са необходими за оправяне на семейства останали без майки, за подмяна на стара майка или за образуване на ново пчелно семейство. На практика те са необходими в пчелина - през целия активен за пчелите период и се използват при нужда.
Запасните майки трябва да се създават в началото на главната паша, но не по-късно от средата на юли, за да може да се развият и осигурят с пчели и храна за зимата. Създават се от две пити с пило и пчели и една пита с мед и прашец. Материалът се взема от силни пчелни семейства, които не би трябвало да намалят медодобива, тъй като необходимите по време на пашата възрастни пчели ще се върнат в основното си жилище.
На всеки новообразуван "нуклеус" се дава зрял маточник и се контролира сериозно до оплождането и пронасянето на майката. Резервните (запасни) майки може да се държат в Дадан-Блатов кошер, който с тънки преградни дъски се разделя плътно на три отделения за по 4 пити. Всяко отделение има отделен вход с различно оцветяване. Двата входа са на лицевата страна на кошера, а третият на една от страничните стени. Когато някоя от запасните майки се вземе, пчелите от нейното отделение се присъединяват към пчелите на една от съседните запасни майки. Колонията на запасна майка, създадена през периода на главната паша може да си осигури хранителния запас за зимата - 5-8 кг мед и 1-2 пити с цветен прашец.
Известни са няколко начина за подготовка и зазимяване на семействата със запасни майки. Най-добре е те да бъдат сдружени по 3-4 в един кошер разделени, както вече отбелязахме с плътни преградни дъски и различни входове. Много удобни в това отношение са кошерите от системата "Лежак". Запасната майка може да се зазими и към гнездото на здраво и силно пчелно семейство. Това се прави в края на август или началото на септември, като кошерът предварително се прегради с плътна преградна дъска и се направи страничен отвор.
В многокорпусните кошери запасните майки зимуват по една или две в отделен корпус поставен върху силно пчелно семейство, разделен на две отделения с отделни отвори. Корпусът е отделен от семейството, върху което е поставен с разделителна табла. През зимата запасните майки се топлят от основното семейство, върху което са поставени и почти винаги зимуват безпроблемно. Запасните майки се използват най-често през пролетта. Най-правилно е тогава да се вземе майката от по-слабо презимувал "нуклеус", а по-силните да се използват за отводки и създаване на нови семейства или като помощни семейства.
Проф. д-р Кънчо КЪНЧЕВ
От Пчеларски вестник