Начало » Важно за фермера » Пчеларство
16.08.2006 г.

Август е крайният срок за подмяна на майките

Август е крайният срок за подмяна на майките

Месец август е началото на новият пчеларски сезон. Това е може би най-важният месец в календара на пчеларя, защото от дейностите, които ще извърши през август зависи до голяма степен как ще се развият семействата през следващата пролет. В почти всички райони на страната през август свършва основният медобер.

Дейности - След приключването на пашата и свалянето на корпусите и магазините за мед трябва да направим основен преглед на семействата. Трябва да установим три основни неща във всяко семейство:

- Качеството на майката и количеството на пилото

- Качеството и количеството на хранителните запаси

- Здравословното състояние на семейството Във връзка с тези три фактора се определят и конкретните действия, които всеки пчелар трябва да предприеме. Ако в гнездото няма много пило и в района няма поддържаща паша и източници на прашец, трябва да се направи подбудително подхранване. Целта на това подхранване е да се симулира приток на нектар, за да може майката отново да увеличи яйцеснасянето. Това е от голяма важност за нормалното презимуване на семействата и доброто им пролетно развитие, защото през август и септември семействата отглеждат пчелите, които ще зимуват.

Цел номер 1 на всеки пчелар трябва да бъде: Отглеждането на достатъчно задрави и жизнени пчели, които да презимуват нормално За тази цел обаче трябва трите гореспоменати фактора: задрави пчели, храна и качествена майка да са налице.

- Обърнете сериозно внимание на майката Имайки предвид, че август е последният месец през който можем да сменим майката, колкото по-бързо след пашата се ориентираме за нейното състояние толкова по-добре. Не оставяйте смяната на майката за пролетта, защото старата майка може да не започне да снася през зимата при увеличаването на деня, и това ще забави смяната на зимните пчели, респективно развитието през пролетта на това семейство ще се забави. А може да стане така, че да изпуснете първата главна паша. Факт е, че инстинкта на младите майки за снасяне е по-добър, което определя развитието на семейството през пролетта.

- Здравословното състояние на пчелите е основен фактор Веднага щом свалите корпусите и магазините, още при първият преглед на семействата през август трябва да проведете третиране против вароатоза. Не подценявайте въпроса, защото ако си спестите тази операция няма да можете да отгледате здрави и жизнени пчели. Семействата ви няма да презимуват нормално и зимният подмор ще бъде по-голям. Това отново ще забави и ще затрудни нормалното пролетно развитие на семействата. Освен третирането срещу вароатоза трябва да сте сигурни, че пчелните ви семейства са здрави и отглеждат здраво пило. За целта потърсете районния ветерианрен лекар и настоявайте за провеждането на есенните профилактични прегледи по пчелите. Ако ветеринарят отказва, подайте сигнал за това в централата на НВМС в София. Ако имате някакви съмнения, че пчелите или пилото са болни не се колебайте а веднага изпратете проба в лицензирана лабратория за изследване. Здравословното съсътояние на пчелните ви семейства е от огромна важност, защото ако има някакъв проблем той много лесно може да се прехвърли и на други пчелини.

Август е месецът на кражбите между пчелите

За не допуснете кражби и евентуално разпространение на болести вземете превантивни мерки. Стеснете сериозно входовете на кошерите. Провеждайте прегледите бързо и не дръжте отворени кошери дълго време. Не оставяйте на открито никакви пити, мед или дори восък. Подхранвайте семействата със сироп късно привечер дори по тъмно.

- Най-важното при определяне количеството и качеството на хранителните запаси е силата на семейството. Опитните пчелари използват една стара максима: Не зазимявате слаби семейства! Ако имате слаби семейства на пчелина или ги обединете по между им, или ги разформировайте. Една от големите грешки в пчеларството, особено при пчеларите с по-малко опит е поддържането на слаби семейства. Силните и задрави семейства използват по-малко храна за зимуване и се развиват по-добре през пролетта. Това в карйна сметка трябва да бъде и вашата основна цел при зазимяването-да подготвите силни, здрави и подсигурени с млади майки и добри хранителни запаси семейства за презимуване. Това ще ви даде възможност да не се притеснявате дали тези семейства ще презимуват и как ще се развият през пролетта. По-добре да си свършим работата сега, отколкото да се опитваме да спасяваме положението на пролет. Александър Георгиев , сп Пчелар

Август е крайният срок за подмяна на майките
2685
 

Последни материали
Виж
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Свързани материали
Виж
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг
МОСВ ще минимизира нападенията от мечки над стопанствата
Процъфтява производството на мед в Африка
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
Проекти в областта на пчеларството
В Румъния претърсиха 307 пчелари в търсене на 1,32 милиона евро
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини