По биологичните закони едва ли още от първия ден младите пчели ще могат да захранват майката. Вярно е, че при определени обстоятелства някои жлези се активизират не по законите. За това дали е пронесла майката проверявам чак след втория ден. Когато обаче я пускам с придружаващите я пчели, не след дълго време нейните пчели я заобикалят и хранят в клетката. Още до следващия ден тя вече може да е пронесла. Независимо че майката може да е пронесла още до първия ден, изолаторната клетка изваждам чак след втория ден. Килийки за снасяне от майката има достатъчно както от едната, така и от другата страна на питата. При изваждането смитам пак пчелите и встрани от кошера отварям клетката, като гледам за снесени яйца. Ако има, изваждам питата от изолаторната клетка и похлупвам майката и пчелите, които се покриват от правоъгълната мрежеста клетка или по-голяма клетка, направена от обикновено сито за брашно. Обикновено проверявам след още два дни.
Пчелите са прояли питата под шиповете и са влезли в клетката при майката. Ако пчелите не са заложили маточници, клетката похлупак се отстранява. В противен случай клетката се оставя с майката, младите пчели и влезлите такива. Клетката, особено ако е по-малка, може внимателно да се придвижи по питата, където има празни килийки, за да не се прекъсне яйцеснасянето. Забиват се шиповете така, че мрежата почти да допира гърба на майката. Така притиснати, пчелите дори да искат да задушат майката, не могат. Но обикновено в затвореното пространство не убиват майката.
Майката стои в клетката дотогава, докато пчелите залагат маточници на откритото пило. Освен това, ако клетката е премествана, проверява се дали и на снесените яйца от новата майка няма заложени маточници и чак тогава клетката се отстранява и майката се освобождава. След толкова престой в кошера много рядко майката е унищожавана от пчелите, след като е освободена. Това са случаи, когато майката кога по-рано, кога по-късно все пак е пронесла на питата в изолаторната клетка. Но съм имал случай, когато майката изобщо не пронася.
Този месец аз придадох осем майки на две серии по четири. Толкова клетки имам. При първите четири три от майките пронесоха още до следващия ден, което по някакви причини проверих. Четвъртата майка пронесе чак на осмия ден. Пчелите залагаха маточници, докато имаше открито пило. Разрушавах ги, след това я приеха. Втората партида от четири майки само една на втория ден имаше снесени яйца и пчелите я приеха безпроблемно. Другите три пронесоха едва след шестия-седмия ден. Пчелите приеха две от тях, а една се загуби. Необходимо е да отбележа, че при второто придаване времето се влоши, пчелите не излитаха и аз ги подхранвах със сироп всекидневно. Смятам, че ако придаването на тези майки, които пронесоха късно, е ставало с транспортните клетки, те ще бъдат убити от пчелите. С изолаторната клетка майките са приети. Особено впечатление ми направи, че храната в клетките на първите четири майки, които бяха приети сравнително добре, беше изядена 4-5 мм, докато храната при вторите 4 майки беше изядена 8-10 мм. Това говори, че майките, които трудно пронесоха, са стоели по-дълго време в клетките.
Чувал съм пожелания да има клетки, в които майката да не прекъсва яйцеснасянето. Такава клетка може би ще оскъпи с няколко лева майката, но процентът на приемане ще се повиши многократно. Знаем от изследванията на Перепелова, че ако на мястото на отстранената майка, която е снасяла, поставим майка от друг кошер, която също е снасяла до момента на смяната, пчелите са приемали новата майка без проблем. Това съм изпитал лично. От в. Пчела и кошер