Европейската комисия може да поднови изискването за издаване на туристически визи за гражданите на САЩ и Канада, пътуващи до Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на изпълнителния орган на общността. Изявлението има за цел да окаже натиск върху двете страни за премахването на визите за българи и румънци. То бе направено само седмица преди посощението на президента на САЩ Барак Обама в ЕС.
Въпросът ще бъде обсъден в ЕК в четвъртък, 12 април. „Ако се установи липса на реципрочност във визовия режим, на 12 април 2016 г. комисията ще бъде принудена да издаде решение за временно прекратяване на безвизовото пътуване за срок от 12 месеца. Това е записано в регламента и нашите американски партньори го знаят“, заяви говорителя на ЕК Мина Андреева. ЕК постави срок от 24 месеца на САЩ и Канада за отмяна на визовия режим за тези държави и вече изтича, припомни Андреева.
За да влезе в сила, това предложение на ЕК трябва да бъде подкрепено от Европейския парламент и от Съвета на ЕС. Ако ЕП и съветът не възразят в срок от 4 месеца, тогава предложението ще бъде публикувано в Официалния вестник на ЕС. Премахването на безвизовото пътуване за гражданите на САЩ и Канада ще влезе в сила 24 месеца след публикацията във вестника и първоначално ще бъде за срок от 12 месеца.
Според американското посолство в Букурещ Румъния все още не изпълнява всички изисквания, за да бъде включена в „Програмата за освобождаване от визи”, която позволява на гражданите на определени държави да прекарат до 90 дни в САЩ с туристическа цел или по бизнес, както и на път към друга държава, без да им се налага да вадят визи, установи проверка на електронното издание Romania Insider. Освен Румъния и България от държавите-членки на ЕС от програмата са изключени също Полша, Кипър и Хърватска.
От изданието припомнят, че Румъния и България все още кандидатстват за членство в Шенгенската зона, което би позволило на техните граждани да пътуват свободно на територията на целия ЕС. Няколко държави-членки на общността се противопоставят на това членство заради проблемите с корупцията и организираната престъпност в двете страни.