Някои градинари, които практикуват присаждане с калем, навлажняват местата на нарезите с разтвор от мед в съотношение една чаена лъжичка качествен мед на чаша студена вода. Освен всичко друго разтворът от мед служи и като своеобразен индикатор за това дали калемите са годни за присаждане. За целта калемите се накисват за 10-15 минути в разтвора и ако са здрави, местата на отрезите остават светлозелени, а ако са негодни, добиват по-тъмен цвят и дори стават кафяви, обясняват от електронното издание „Стопанство”. Защо се получава кафявият цвят? Работата е в това, че органичните киселини в състава на меда действат обгарящо на повредените тъкани. Негодните калеми се изхвърлят, а здравите се използват за присаждане и шансовете за 100% успех в прихващането нарастват значително.
Разтворът от мед е удобен и с това, че в него калемите за присаждането дори с вече направени отрези могат да се запазят в продължение на няколко часа, без да губят качествата си. Това дава възможност за подготвяне на присаждането без припряност и с по-голямо внимание върху качеството на процеса. Принципът важи дори в горещините – калемите няма да завехнат. От изданието твърдят, че по този начин опитни градинари са в състояние да направят по 500 присаждания на ден.
Освен хранителни вещества медът съдържа и биологично активни вещества с бактерицидни свойства, затова отрезите на растенията остават чисти от плесени и микроби. При чисти тъкани пък процесите на зарастване преминават по-бързо.