Предварителният доклад на Европейската комисия (ЕК) определя като изключитгелно висок ефекта от прилагането на директивите за дивите птици и местообитанията върху околната среда и призовава за тяхното пълно прилагане. С този доклад се припомня, че екосистемните ползи от Натура 2000 могат да се оценят на колосалната сума от 200-300 млрд евро годишно. Това съобщават от инициативата „Зелени закони”, които съвместно с коалиция "За да остане природа в България" инициират кампания за набиране на широка обществена подкрепа за запазване на директивите в сегашния ив вид.
Докладът бе публикуван само седмица преди Конференцията за двете директиви в Брюксел, проведена на 20 ноември.
Кои са основните моменти в доклада?
Благодарение на двете дрективи е постигнат значителен напредък в създаването на наземната част от мрежата Натура 2000, нейната законова защита и устойчивото ползване на дивата природа.
Правилното прилагане на това законодателство води до намаляване на пресата върху природата, забавя нейното унищожаване и с времето води до възстановяване на видове и местообитания.
Преките разходи за управление на Натура 2000 в ЕС са оценени на около 5,8 милиарда евро годишно.
Допълнително на места има ограничения на определени бизнес инициативи. Има и разходи от щети от някои защитени видове, но като размер загубите от това са твърде незначителни.
Същевременно Натура 2000 допринася значително за защитата на европейските видове и местообитания, а екосистемните ползи от нея са оценени за над 200-300 милиарда евро/год.
Допълнително приходи в размер на 50-85 милиарда евро/год. се генерират от туризъм и заетост благодарение на Натура 2000. Така че ползите, осигурени от двете директиви, многократно надхвърлят разходите за тяхното прилагане.
Неприлагането им би довело до значителни загуби от екосистемни услуги.
Оценено е, че дори 1% спад в екосистемните услуги произтичащи от прилагането на двете Директиви би довел до ежегодни увеличаващи се загуби от 2-3 милиарда евро/год.
Въпреки, че директивите работят само за опазване на биоразнообразието, то няма доказателства, че те са в противоречие с устойчивото развитие. Точно обратното - те създават благоприятна среда за устойчив бизнес в Европа, се подчертава в доклада.
Така оценката на двете Директиви се насочва към обобщения извод, че няма нужда от тяхната промяна, а има нужда от тяхното все по- пълно прилагане и интегриране във всички сектори.