С подготовката на сеитбообращението няма нужда да се прибързва, тъй като ако се справим добре, можем да увеличим реколтата с 25-30%, но ако не успеем, ще получим наполовина по-слаба реколта, съветват от електронното издание „Стопанство”. А за онези, на които времето не достига за продължителни разчети, оттам предлагат прости решения.
Най-добрите варианти за засаждане на доматите са след зеле, краставици, тиквички, тикви, моркови и растения за зелено торене (сидерати). Доматите могат да се засадят и след кромида, чесъна, цвеклото и зелето от късните и средните сортове. След всички останали култури обаче засаждането им е нежелателно.
Най-добрият вариант преди засаждането на зелето са краставиците, тиквичките, тиквите и бобовите култури. За късните и средните сортове са добри също картофите и морковите.
Ранното и цветното зеле е най-добре да се засадят след сидерати, кромид и чесън. На свой ред добрите предшественици на кромида и чесъна са цветното и ранното зеле, краставиците, тикничките, тиквите, картофите, бобовите култури и сидератите.
Краставиците е най-добре да се садят след кромид, чесън, бобови култури и царевица, а за бобовите най-добри предшественици са зелето, картофите и краставиците.
При морковите отлични предшестващи култури са зелето, картофите, краставиците и тиквичките, а чушките, патладжаните и цвеклото се садят след краставици, кромид, моркови и сидерати.
Картофите пък растат най-добре след тиквички, чесън и бобови култури.
При подготовката на сеитбообращението направете задължителна схема на всички лехи и отбелязвайте къде какво садите, защото няма да е лесно да си спомните какво е имало в съответнат леха преди 5 години. Най-добрият вариант е да направите пълна карта за 4-5 години напред.
Не е задължително да садите цялата леха с една култура, спокойно можете да ги разделите наполовина. Добре е обаче да си го отбележите, за да можете след това да се ориентирате добре за предшествениците.
Ако смяната на мястото при дадена култура не дава резултат (най-често се получава при картофите), използвайте при нея повече оборски тор и пепел, съветват от изданието.