Британски генетици са селектирали нов сорт генетично променени домати, чиято месеста част съдържа огромно количество ресвератрол – силен антиоксидант от червеното вино, който е в състояние да забави процеса на стареене и развитието на болестта на Алцхаймер, се посочва в статия, публикувана в британското списание Nature Communications. „Често важни за медицината растения е трудно да бъдат отгледани и обикновено изискват доста продължително време, за да произведат необходимите ни вещества. Нашето изследване ни предоставя фантастична за възможностите си база за бързото производство на тези полезни вещества в доматите. Те ще могат да бъдат извличани директно от сока на тези зеленчуци”, заяви Ян Джан от центъра „Джон Инис” в английския град Норич.
Джан и колегите му направили първата крачка към производството на важни биохимикали и лекарства от обикновени култивирани растения, проучвайки действието на един от гените на Arabidopsis thaliana – див родственик на зелето, който учените използват като аналог на лабораторните мишки при опитите с растения. Те обясняват, че в генома на това растение има ген AtMYB12, съдържащ в себе си инструкции за генерирането на протеин, който направлява начина, по който множество вещества, свързани с него, ще конструират клетката на растението. Авторите на статията пресадили този участък от ДНК в генома на обикновени домати и го променили по такъв начин, че той стимулирал клетките на зеленчуците да произвеждат две полезни вещества – антиоксидантите ресвератрол и генистеин. И двете вещества се срещат в гроздето и баклата, от чиято ДНК учените взели гените, отговарящи за синтезирането им, и ги пресадили в генома на доматите.
Първите опити показали, че промените в генома на доматите ги карат да произвеждат лекарства в промишлени количества – само в един домат например се съдържал толкова ресвератрол, колкото има в 50 бутилки червено вино, и толкова генистеин, колкото може да бъде получен от 2,5 килограма бакла.
Според Джан толкова голям успех показва, че подобна методика може да бъде използвана и за производството на други растителни компоненти на лекарства, които днес са прекалено скъпи именно заради проблема с осигуряването на суровините за производството им. Подобни „медицински ГМО” може да бъдат използвани по предназначение както чрез проста консумация, така и чрез извличане на полезните вещества от тях, смятат учените.