Само две седмици през почивния месец август беше пуснат за обществено обсъждане един изключително важен документ, свързан с приоритетите за финансиране на проектите в областта на околна среда и климата. Той ще определя как да се усвояват европейските фондове в периода до 2020 година, съобщиха общественици, членове на инициативата „Зелени закони“. Те предлагат да се създаде смесена работна група с участието на експерти от екоминистерството и неправителствените организация, които да работят по тази тема следващите два месеца.
В становище, изпратено до министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, от „Зелени закони” очакват чрез това обсъждане да се подготви наистина ефективен документ, който да даде правилните насоки за интегриране на политиката по изменение на климата в Европейските структурни и инвестиционни фондове.
От „Зелени закони“ посочват, че процедурата за обществена консултация на проекта на документ целенасочено е предприета в началото на традиционно почивния месец август – от 5-ти до 19-ти, което би лишило мнозина експерти от възможността да се запознаят със съдържанието му.
„Настояваме да се уреди възможността за внасяне на допълнителни коментари и препоръки в рамките на следващите два месеца (септември и октомври), така че повече експерти да изкажат своето мнение в писмена форма”, посочват от инициативата.
От „Зелени закони“ дават пример с неясен критерий за климата, който би довел до абсурда два конкуриращи се в една мярка проекти да получат еднакви оценки, без значение, че единият би допринесъл за намаляване на емисиите например с 1 000 тона/год, а вторият – с 1 тон/год.”
Предложението към МОСВ е за създаване на смесена работна група с участие на представители на НПО, които работят в областта на околната среда и промените в климата, със задача да подобрят предлагания документ и със срок на действие 2 месеца, считано от 01.09.2015 г.