Начало » Новини » Страната

Искат по-високи заплати за експертите на терен в екоминистерството

След изборите ФНСЗ е в стачна готовност
Синор.БГ / 14.10.2024 г.
Искат по-високи заплати за експертите на терен в екоминистерството

Снимка: sinor.bg

За трети път от Федерацията на независимите синдикати в земеделието инициират протестна подписка с настояване да бъдат увеличени заплатите на работещите в Изпълнителната агенция по околна среда, регионалните инспекции по околната среда и водите и в басейновите дирекции. Въпреки сигналите трудовите възнаграждения за служителите на терен остават едни от най-ниските спрямо аналогичните структури на държавната администрация в другите министерства.

От синдиката заявяват протестна готовност за седмицата след изборите.

Разглеждайки в детайли анализа на Дирекция “Модернизация на администрацията“ към Министерския съвет, в който чрез различни статистически разрези се сравняват работните заплати между различни държавни структури, от ФНСЗ констатират, че:

* Процентното отклонение при СРЗ в МОСВ е „- 86,18%“, т.е с 13,84 % по-ниско от СРЗ за I-ва група (групата, в която се включват министерствата).

* Процентното отклонение при средствата за работна заплата в ИАОС е „- 77,74%“ , т. е. 22,26% по-ниски в група IV (групата с изпълнителни агенции). Всички останали структури, като Басейнова дирекция, РИОСВ и Природни паркове, които попадат в група V, са изцяло в червено поле с отклонение до 30% по-ниски от средните стойности.

„Всичко това очертава една изключително тревожна и демотивираща картина за всички работещи и служители в това министерство, което се потвърждава и от многобройните разговори с нашите синдикални членове в тях“, коментират от синдиката. Ето и исканията на защитниците на професионалните права в тези структури:

* Да бъдат увеличени с 30% основните месечни заплати до края на 2024 г., считано от 1.07.2024 г.;

* Да се планира увеличение на работните ни заплати в бюджета на МОСВ за 2025 г. поне с 15%;

* Да се промени нормативната уредба в държавната администрация, което да позволи ежегодно нарастване на основните заплати и адекватно отчитане опита, квалификацията и условията ни на труд.

„Работещите в ИАОС, РИОСВ и БД към МОСВ, подкрепяни от ФНСЗ при КНСБ, сме твърдо решени да покажем ясно на обществото, че експерти и специалисти в структурите на МОСВ, които отговарят за чистотата на въздуха, водите и почвите, управление на отпадъците, търговия с емисии на парникови газове, опазване на биоразнообразие, за комплексни разрешителни за промишлеността и за класификация на предприятията, за безопасността и здравето на гражданите, заслужават достойно възнаграждение за техния труд.

Пред БНР днес председателят на ФНСЗ Валентина Васильонова обясни, че това не е първата подписка за адекватно заплащане. „Това е третата, но първата, която ние като синдикат сме поели. Адресатите не са само министерства, но също депутати, парламентарни комисии. Няма да ги оставим така! Дефицитите в държавната администрация нямат само парично изражение. Държавата като работодател не е на мястото си“, заяви Васильонова.

Искат по-високи заплати за експертите на терен в екоминистерството
7299
 

Последни материали
Виж
Силно пострада производството на яйца, пилешко, пуешко и патешко месо
Над 200 милиона птици са унищожени в САЩ заради грипа от 2022 г. досега
Валутният курс повиши цената на слънчогледа в хривни и я свали в долари
Поскъпването на петрола вдигна цените и на слънчогледовото масло в Украйна
С посещения на поне 2 биологични ферми и възможности за обсъждания
Европейски проект предлага обмяна на опит за консултанти по биоземеделие
Извършени са и промени в управителните им съвети по Закона за горите
Сменени са директорите на 3 от държавните горски предприятия
С богато разнообразие от продукти за активен отдих на открито
Другата седмица откриват ловнорибарско и цветно изложение в Пловдив
Задържани са 25 дребни и 2 едри преживни животни на румънската граница
В Ихтиманско разкриха масово клане на контрабандно внесен добитък
Свързани материали
Виж
Проблеми и анализи
Синдикати преговарят с МЗХ за заплати. БАБХ с над 900 сменени позиции
Нов законопроект
Финансовата криза в горите: търсят пари за заплати от централния бюджет
Портал за електронни услуги
НАП: Краен срок 2 март за за деклариране на доходите, изплатени през 2025 г.
В страната е 2 678 лв.
Средната заплата в селското стопанство е 1 770 лв. в края на 2025 г.
Изследване на ИПИ
Около 600 евро са най-ниските заплати в селските общини – в Северозапада и Родопите
Словения е първа в Източния блок
Три страни кандидатки за ЕС изпреварват България по минимална заплата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини