По повод огнището на бруцелоза но животните край град Рила областният управител на Кюстендил Виктор Янев настоява за по-широка разяснителна кампания за профилактиката на животните, която би предотвратила подобни кризи като сегашната. В интервю за радио „Фокус” Янев припомни, че съществуващото законодателство е напълно достатъчно, за да предпази животновъдиоте от подобни бедствия като сегашната зараза. „Ние имаме добри закони и нормативни актове, но по отношение на тяхното прилагане има какво още да се прави”, посочи Янев. И допълни, че това се отнася както „по отношение на ветеринарномедицинската служба, така и за морала на ветеринарните лекари, собствениците и управителите на фивотновъдни ферми.
За да се пресече разпространението на заразата, в Рила е въведен денонощен пропускателен режим, като се забранява преминаването на едри, дребни преживни и еднокопитни животни на територията на Рилския манастир.
Забраната е в сила и за село Смочево, затова единственият контролно пропускателен пункт е на входа на град Рила.
Проблемът е, че тази забрана се провежда точно преди църковния празник Успение Богородично, на който всяка година се прави курбан. В самия манастир и в преддверията му не се извършва курбан, тези ритуали се правят на ливадите около святата обител.
Със заповедта на изпълнителния директор на агенцията по храните обаче е забранено клането на животни от 11-ти до 15-ти август, за да не се разпространи бруцелозата .
Досега експерти са изследвали над 1 971 животни на територията на общината и са взети кръвни проби. До момента са унищожени общо двеста кози, две говеда и три овце.
Областният управител посочи, че админвистрацията е получила съдействие от всички институции. „Смят обаче, че има момент на неразбиране, по-скоро невежество по отношение на прилагането на законодателството, затова смятам, че когато има по-сериозна разяснителна кампания за т.нар. „национална профилактична програма”, тогава и хората по друг начин ще погледнат дейността си и ще положат грижа за стадата си”, заключава Янев.