При рутинно вземане на проби в изпълнение на Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и зоонозите в България е констатирано огнище на заболяването Бруцелоза по дребните преживни животни (Brucella melitensis) в кв. Речица, град Сливен, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните. При лабораторното изследване положителен резултат за заболяването е показала една коза, а при изследване на цялото засегнато стадо още две животни са дали положителен резултат, уточняват от ведомството.
Оттам посочват също, че в изпълнение на мерките по програмата са били взети кръвни проби от всички податливи към заболяването животни на територията на квартала. Изследвани са 815 кръвни проби от дребни преживни животни от 5 животновъдни обекта и 148 кръвни проби от едри преживни животни от един животновъден обект. Резултатите са отрицателни.
При проведено епизоотично проучване е установено, че животните, показали положителни резултати, са закупени от село Гергевец, община Сливен, но без задължителните ветеринарномедицински документи. В хода на проучването става ясно, че от Гърция са закупени 22 шилета и 9 ярета и са транспортирани до с. Гергевец в разрез с ветеринарномедицинското законодателство и без да е уведомен регистрираният ветеринарен лекар и кметът на селото за доставката на животните.
Организирано е вземане на кръвни проби от цялото поголовие от дребни преживни животни в село Гергевец. От 611 кръвни проби положителен резултат за бруцелоза са показали 21. Заразените животни са умъртвени по хуманен начин и насочени за обезвреждане в екарисаж.
Според информация от Регионалната здравна инспекция в Сливен няма постъпили пациенти с оплаквания, характерни за развитието на заболяването. Всички стопани заявяват, че не консумират сурово мляко и млечни продукти, които не са преминали термична обработка.
Бруцелозата е зооноза (предава се от животни на хора). Хората могат да се заразят чрез контакт с болно животно и при консумация на сурово мляко или недобре термично обработено месо. Най-честата симптоматиката при заболелите животни е повишена температура, аборти, подути стави и други. Заразата става с директен контакт между здрави и болни животни. Замърсени с причинителя фуражи, оборудване, водопои, превозни средства и постеля също могат да бъдат източник на заразата.
От БАБХ призовават фермерите при съмнения за болни животни или при възникнали допълнителни въпроси да се обръщат към ветеринарния лекар, обслужващ обекта, или да потърсят съответния официален ветеринарен лекар. От агенцията напомнят също, че спазването на ветеринарномедицинското законодателство е от особено значение за предотвратяване на кризи, породени от болести по животните и зоонози.