През тази година фермерите в САЩ са засели по-малко площи с генетично променени селскостопански култури, съобщиха от американското министерство на селското стопанство, цитирани от електронното издание ZOL. При настоящата трудна финансова ситуация част от фермерите предпочетоха да понижат разходите, купувайки по-евтините традиционни семена, докато други се стремят да получат по-високи цени за продуктите си, които не съдържат ГМО.
Делът на посевите с генетично променена царевица спрямо общата площ на посевите с тази култура намаля за пръв път през последните 15 години и е 92% спрямо 93% през миналата година. При памука понижението е до 94% от 96% през 2014 г. Засетите площи с генетично модифицирана соя обаче са запазили относителния си дял спрямо общата площ, засята с тази култура – 94%.
Междувременно от американската Агенция за храните и лекарствата, цитирани от електронното издание FeedNavigator, обявиха, че гама-линоленовата киселина, получавана от генетично променен див шафран, е безопасна за животните и може да се използва като съставка в комбинираните фуражи. Група експерти на агенцията са стигнали до този извод след комплексно проучване на киселината. Представители на бизнеса с комбинирани фуражи, които от известно време лобират за подобно решение на регулаторния орган, приветстваха заключението.
Според предварителните данни екстрактът от див шафран съдържа около 20% белтъчини и 40% целулоза, както и ценни аминокиселини. Редица сортове на растението, подобрени с помощта на генетичното инженерство, според някои изследвания може да заемат около 10% от количествата комбинирани фуражи, с които се изхранват кокошките-носачки.