От тази година държавната помощ, която досега се отпускаше само за производството на семена за посев, ще се предоставя и на градинари, които отглеждат фиданки и посадъчен материал за лозя. За целта годишно ще се отпускат около 1,5 млн. лв., с които фермерите да покриват таксите по сертифициране и лабораторните анализи на посадъчния материал, извършвани от държавните лабораториии. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол Бистра Павловска по време на дискусия за новата схема за подпомагане на семепроизводството в страната. Досега държавата предоставяше годишно около 900 хил. лв., с които бяха подпомагани около 500 хил. дка в цялата страна. С разширяването на обхвата стопаните ще могат да отглеждат и български и чуждестранни сортове плодни дръвчета, лози, зеленчуци, картофи, зърнени, маслодайни, бобови и др. вид култури.
Големият плюс е, че в България със семепроизводство се занимават и самите фермери. За разлика от останалите европейски държави, където на десет земеделски стопанства едно се занимава със семепроизводство, в България семепроизводителите са значително повече. Фермерите предпочитат сами да осигуряват своите семена, като това с особена сила важи при пшеницата, където българските сортове са показват устойчивост и се търсят от фермерите, обясни още Павловска.
Българските сортове царевица обаче отдавна са отстъпили пред чуждите. Статистиката от миналата година сочи, че няма признат нито един български царевица. В същото време в регистрите са вписани над 50 признати чуждестранни хибриди.
Според заместник-министъра на земеделието Цветан Димитров помощта за семепроизводство е важна, макар че на този етап се получава от 450-500 земеделци. На половин година експертите от агенцията анализират ефекта от тази помощ, като целта е да се привличат повече фермери, посочи още Димитров.