При кандидатстване по мярка 4,1 от новата програма за селски райнони земеделските производители не са ограничени от досега прилагания срок 15 април, в който можеха да заявяват намерение, че ще обработват своите площи с определен вид култура. Те могат да обявят тези данни до края на селскостопанската година, която в Европейския съюз изтича на 1 октомври. По наредба 3 фермерите бяха задължение до 15 април да обявят какви площи и с какви култури ще сеят или засаждат, независимо дали кампанията е започнала. Въз основа на тези заявления администрацията изчислява стандартния производствен обем на стопанството. Още при старата програма за селските райони е решено този срок да отпадне. Предварителното заявяване на площите в анкетните карти се провежда от първи октомври до 28 февруари. При кандидатстване по селската програма обаче срокът за това заявяване може да продължи до 1 октомври, обясниха експерти.
При кандидатстването за техника или за други вид оборудване по инвестиционните проекти стопаните са длъжни да докажат, че стандартният производствен обем на стопанството им надхвърля 16 хил. лева (8 хил. евро). Затова при представянето за проектите си за одобрение те трябва да докажат какви култури ще обработват върху притежаваните площи. Въз основа на това администрацията изчислява не само дали фермерът отговаря на изискванията за стандартен производствен обем, но и дали исканата техника отговаря на потребностите на стопанството.
Ако примерно разполагате със 150 декара земя, вие трябва да я засеете с лимец, за да отговорите на изискването за 16 хил. стандартен производствен обем за стопанството. Ако площите са с обикновена пшеница, тогава освен пшеница трябва да отглеждате и друг вид култура, за да достигнете минималния праг.
При зеленчукопроизводителите, които искат да се снабдят с нова техника, трябва да разполагат с поне 10 декара домати или с 13 дка краставици. Още по-трудно е за картофопроизводителите, които трябва да отглеждат минимум 25 декара, за да кандидатстват за техника. Поне 74 дка са необходими при отглеждането на фасул.
По-облагодетелствани са притежателите на плодови градини, защото при тях площите не са толкова големи.
Ако разполагате с градина от кайсии, праскови или други костилкови насаждения например, минималният размер на градините трябва да са около 12 дка. При ябълките, крушите, дюлите и другите видове семкови дръвчета насажденията трябва да са разположени минимум върху 17 дка.
Ако все още имате намерения да засаждате дръвчета или друг вид земеделска култура и искате да кандидатствате с проект за техника по новата селска програма, вие трябва да заявите своите намерения пред земеделските служби до средата на годината, припомниха от министерството на земеделието.