Животновъди, производители на плодове, зеленчуци и етерично-маслени култури, биофермери и производители в необлагодетелстваните райони ще бъдат оценявани с най-много точки при кандидатстването по мярка 4,1 от програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Това гласи последният проект на програмата, който се очаква да бъде одобрен от мониторинговия комитет, насорчен за 16-и март понеделник. Чувствителните сектори ще получават максимална оценка от 16 точки, като този таван ще се дава само за интегрирани проекти, където един кандидат участва за финансиране по две от мерките на програмата. Тъй като на първи етап се открива прием само за мярката 4,1, това означава, че младите фермери няма да успеят с подаването на интегрирани проекти, обясниха експерти.
При мартенския прием с най-много точки 15 ще бъдат оценявани проектите на животновъди, производители на плодове и зеленчуци, етерично-маслени култури, както и биопроекти. Важно е да се уточни обаче, че тези 15 точки ще се дават само ако 85% от допустимите разходи в проекта са за техника и оборудване в тези 4 приоритетни области. Ако животновъди или градинари кандидатстват с проектr, в които само 50% от проекта е за подобна техника, тогава те ще получават 10 точки.
Често даден проект не е насочен изцяло в даден сектор, затова и бонус точките ще се дават само за техника, която е свързата с даден приоритет. Ако примерно с един проект се кандидатства за машина за конвенционално производство и за биопроизводство, тогава и бонус точките ще бъдат намалявани. Максималните 15 точки ще се отпускат за проекти с инвестиции в стопанства за производство на биологични продукти или за стопанствата в преход към биологично производство, но само ако 85% от разходите по проекта са свързани със това биопроизводство. Ако исканите разходи са между 50 и 85% от стойността на проекта, тогава бонус точките падат до 12. Най-малко 10 точки се дават за проекти, в които техниката за биопроизводство съставлява между 30% и 50% от стойността на целия проект.
С 10 точки ще се оценяват и проекти, при чието изпълнение се осигурява допълнителна заетост в земеделските стопанства. До пет работни места точките са 4, до 10 работни места – 8 и над 10 работни места – максимумът от 10 точки.
Младите фермери до 40 години, които са били подпомагани по мерки 112 или 141 от старата програма и не са получавали подкрепа по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства“ и под мярка 4.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ от ПРСР 2014-2020, също получават преференция от 5 точки.
Десет точки се дават за проекти в селските райони – това са почти всички общини в страната без тези до големит градове и до курорти.
За шестте области от Северозападна България, където са нужни спешни насърчения, бонусите ще бъдат по-високи. Засега колебанията са между 11 и 19 точки при оценка на проектите.
Ето и общините, за които се дават тези точки:
Във Видинско - Белоградчик, Брегово, Видин, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село.
Във Врачанско - Борован, Бяла Слатина, Враца, Козлодуй, Криводол, Мездра, Мизия, Оряхово, Роман, Хайредин.
В Ловешко - Априлци, Летница, Ловеч, Луковит, Тетевен, Троян, Угърчин, Ябланица.
В Монтанско - Берковица, Бойчиновци, Брусарци, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Лом, Медковец, Монтана, Чипровци, Якимово.
В Плевенско - Белене, Гулянци, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Кнежа, Левски, Никопол, Плевен, Пордим, Искър, Червен бряг.
При проектите с инвестиции и дейности, които се изпълняват на територията на необлагорайони с природни и други ограничения , включително и в Натура 2000 от асоциацията на консултантите предлагат точките да се увеличат от 8 на 11.
При проекти за повишаване на енергийната ефективност на стопанствата се предлага точките да се намалят от 8 на 5.
Подпомаганета на проекти, насърчаващи кооперирането между производителите, бонус точките ще бъдат 8. Ако проектът има екологичен ефект, тогава бонусите ще са 7 или 6 точки.
Окончеталното решение за тези оценки ще бъде взето от мониторинговия комитет.