Начало » Новини » Страната
09.04.2015 г.

В Приморска Добруджа ще се дават субсидии да опазване на червеногушата гъска

Агроекология и климат

Снимка: БДЗП

От тази година част от фермерите в Североизточна България ще бъдат подпомагани по нова агроекологична дейност, разработена от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проект „Опазване на зимуващата популация на световно застрашената червеногуша гъска“, изпълняван по програма LIFE+ на ЕС. Дейността пилотно е тествана в Шабла и областта и е включена в Националната агроекологична програма (НАЕП). Субсидиите ще се дават за дейности през зимния перидо и е свързана с опазването на червеногушата гъска. Тя ще стимулира земеделските стопани да сеят подходящи зърнено-житни култури, включително царевица, така че да се осигуряваа зимна паша за гъските. За това те ще получават компенсаторни плащания.

Размерът на годишното агроекологично плащане за прилагане на агроекологичната дейност за червеногушата гъска е 103,68 евро/ха. При управлението на дейността за червеногушите гъски земеделските стопани трябва да засяват и отглеждат минимум 50 на сто от есенни зърнено-житни култури и минимум 30 на сто царевица от заявената по дейността площ в местообитания на червеногушата гъска.

Дейността беше разработена съвместно от експерти на дружеството за защита на птиците и министерството на земеделието за земеделските стопани от района на Крайморска Добруджа, в местата, където зимува почти 90% от популацията на червеногушата гъска.

Направление 2 от наредба 7 за прилагане на мярка 10 "Агроекология и климат" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. засяга поддържането на местообитанията на световно застрашената червеногуша гъска в района на Приморска Добруджа. За прилагането на агроекологичните дейности допустими за подпомагане са земеделски парцели, които с цялата си площ попадат в специализиран слой на местообитанията на червеногушите гъски. Важно изискване по цялото направление 2, включително дейността за червеногушите гъски е, че тези дейности могат да не се прилагат върху едни и същи площи за едни и същи блокове на земеделското стопанство в петгодишен период от поемане на агроекологичния ангажимент.

Бенефициенти по мярката могат да бъдат земеделски стопани, които поемат ангажимент да спазват изискванията по управлението на дейността за период от 5 последователни години.

Крайният срок за кандидатстване е 15 май 2015 г.

Агроекологичната дейност беше разработена в резултат от над тригодишни проучвания и полеви изследвания в тясно сътрудничество с местни земеделски производители от Община Шабла. В рамките на проекта по програма Лайф в периода 2013-2015 пилотен вариант на дейността беше тестван при участието на 11 земеделски производители и кооперации, което допринесе за обосновката на крайния вариант и нейното въвеждане като част от НАЕП.

Приморска Добруджа е изключително важно място за оцеляването на вида през зимата, но в същото време е и мястото, на което се произвежда голяма част от житото в България. Въвеждането на агроекологичната дейност цели опазването на птиците и осигуряване благоденствието на хората.

Разработването на тази агроекологична дейност е един от най-съществените приноси на проект „Опазване на зимуващата популация на световно застрашената червеногуша гъска“ за местните земеделски производители.

В Приморска Добруджа ще се дават субсидии да опазване на червеногушата гъска
9379
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини