Начало » Новини » Страната

Определението за активен фермер ще претърпи още една промяна

Работна група
Синор.БГ / 17.12.2014 г.

Farmer.bg

Представителите на работната група по директните плащания се събират днес на извънредно заседание в министерството на земеделието, за да обсъдят искането на биопроизводителите за стилистична корекция в определението за активен фермер. В първия вариант на дефиницията беше прието за активен да се смята производител, на който една трета от доходите са от селскостопанско производство. Биопроизводителите, които продават основно преработена вместо сурова продукция, предложиха промяна, при която доходността да се доказва с произведена и преработена от фермера продукция. За пример те посочиха производството на розово масло, преработено от фермери или дадено на ишлеме, както и на друга биологична продукция, получена от биологочино отглеждани култури.

Без одобрението на тези промени от работната група администрацията не може да продължи работата по подготовката на новите наредби. Членовете на групата обаче недоволстват от факта, че министерството съобщава за заседанията два дни преди те да се състоят, като в същото време не им се изпращат и документите, по които те ще обсъждат.

«Миналата седмица по същия начин спешно ни събраха да обсъждаме промени в наредбата за директните продажби от фермите, без да имаме време да разсъждаваме по първоначалните текстове, защото ни беше съобщено в последния момент», коментира за Farmer.bg председателят на Националното сдружение на малките семейни ферми и преработватели Магърдич Хулиян. Като обясни, че голяма част от управителните звена на браншовите структури имат и други планове, които трудно могат да се променят в последния момент, Хулиян обясни, че от името на сдружението на днешното заседание на работната група те ще депозират становище за спазване на определени срокове за информираност на членовете.

Хулиян посочи, че информацията за днешното заседание е получена в понеделник, но без придружителни документи, по които те да се подготвят за обсъждане.       

Определението за активен фермер ще претърпи още една промяна
14155
 

Последни материали
Виж
За сезони 2025 и 2026 г.
Цената на поливната вода е утвърдена от Георги Тахов
Вносът е три пъти по-голям от експорта
С 21% е намалял за година българският износ на сирене и извара
Директор в в Европейската комисия
Милушев: Новата ОСП ще бъде проблем не за фермерите, а за администрацията
Благодарение на ръста на добивите при отглежданите в прериите култури
Канада прибра рекордни реколти от пшеница и рапица
При по-слабото предлагане и повишаването на цените на слънчогледовото масло
Слънчогледът в Украйна продължава постепенно да поскъпва
Само компании с 5000 служители ще продължат да ги следват
Над 80% от европейските фирми ще бъдат освободени от досегашните зелени правила
Свързани материали
Виж
Парламентарна комисия
Без субсидии за 2023 г. остават 264 от новопоявилите се „неактивни фермери“, но за тази година ще получат подпомагане
Мнението на бранша
Георги Милев: Без дългосрочен хоризонт за бизнеса, земеделието ни е обречено
Предупреждение!
До края на юни доказвате пред фонд „Земеделие“, че сте активни стопани
Стратегически план – част 2
Най-малко 5% от приходите ви трябва да са агросубсидии, за да сте активни стопани
Следващата тристранна среща е на 16 април
Супертриалогът постигна договорка за активния, млад и нов фермер
Триалози по еврозаконодателството
Триалозите отхвърлят 4% подкрепа за младите фермери, но планират помощ за нови фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини