Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
17.09.2014 г.

С бъдещото евросубсидиране градинарството е обречено на гибел

Предупреждение

Заради дъждовете продукцията от домати тази година изгни в градините Снимка: Farmer.bg

Ако служебният кабинет не промени разпределението на средствата по схемата за обвързана подкрепа, производителите на плодове и зеленчуци са обречени на агония, а до 2-3 години браншът напълно ще изчезне.

За това предупредиха представители на основните браншови организации, които с писмо до служебния министър на земеделието Васил Грудев са поискали преди месец спешно обсъждане на концепцията за директни плащания.

До този момент производителите нямат отговор, затова изразяват притеснението си и настояват за среща, за да представят своите предложения.

Самата концепция за директни плащания беше внесена в Еврокомисията от предишния кабинет, като властта умишлено е разпределила бюджета от 118,6 млн. евро по тази схема между животновъдството и зеленчукопроизводството 70% на 30% в полза на първия подсектор, без самите зеленчукопроизводители да бъдат информирани за това.

Това означава, че градинарите годишно ще си разпределят едва по 39,7 млн. евро, което е незначително като ресурс и е в противоречие с декларациите на властта за подпомагане на нашия сектор, посочи председателят на съюза на градинарите Слави Трифонов.

„Не твърдим, че колегите животновъди нямат нужда от подобно субсидиране, но това означава, че годишно техният сектор ще взима три пъти повече, още повече, че допълнително за тях има национално съфинансиране от 47,6 млн. евро”, коментира и Тодор Джиков от асоциацията на картофопроизводителите.

Затова и в писмото си до служебния кабинет представителите на 7 от браншовите организации плюс една организация на производителите предлагат да се направи ново преразпределение на ресурса, така че фермерите да имат яснота за бъдещото подпомагане.

Хората от сектора ултимативно поставят изискването следващата власт да приеме в спешен порядък Закона за браншовите организации, който най-после ще отсее непредставителните земеделски сдружения и съюзи.

В Съюза на производителите на оранжерийна продукция членуват компании, чийто доказан годишен оборот достига 54 млн. лв. В същото време в работните групи към министерството на земеделието участват съюзи без членска маса, които в същото време имат решаващ глас при вземане на важни решения по аграрната политика, посочи и Пламен Сапунджиев, собственик на оранжерия в Кресна.

Като припомни, че в Европейския съюз бъдещите политики в агросектора се обсъждат първо от браншовите организации и после се приемат от администрацията, фермерите настояват следващия програмен период да промени българската практика, при която тези решения се вземат на тъмно от чиновниците.

За пример фермерите дадоха Румъния, където браншоните организации вече са сила и там субсидиите се усвояват планомерно и то от самите активни фермери, а не отиват в кухи фирми, както се получи в България.

За хората от бранша секторът е поставен в ъгъла и доказателство за това е отсъствието на българските плодове и зеленчуци на пазара. „Общото становище на колегите е, че едва 10% от плодовете и зеленчуците са български и тази тенденция ще се влошава, ако отношението към нас остане като досегашното”, посочи още Слави Трифонов. Той припомни, че заради лошите метеорологични условия тази година българската продукция почти не е стигнала до пазара.

Фермерите са готови и на протести, ако администацията не се вслуша в предложенията им и не промени отношението си в диалога с бизнеса.

С бъдещото евросубсидиране градинарството е обречено на гибел
12831
 

Последни материали
Виж
Севернокорейски ябълки се появиха по рафтовете на руските супермаркети
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Свързани материали
Виж
Цени на производител на селскостопански продукти в Германия за май 2025 г.
Цената на производител на картофи в Германия е спаднала с над 41 процента
И произвеждаме, и внасяме най-много домати
Вносът на плодове е почти два пъти по-голям от българското производство според МЗХ
80% от костилковите край Дунав са в Букурещ
Николай Колев: Малкото способни хора, които останаха в Русе, си ги крадем един от друг
Турция счупи рекорд в селскостопанското производство и се нареди в топ 7-те страни
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Особено силно пострадаха черешите, кайсиите и гроздето
Пролетните студове свиха реколтата от плодове в Турция с близо четвърт
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини