Провалът с избора на сертифициращ одитор на средствата от европейските фондове ще застраши сериозно задължителните проверки за отпуснатите субсидии по линия на директните плащания и програмата за селските райони, извършени от разплащателната агенция към фонд „Земеделие” в периода октомври 2013 – октомври 2014 г.
Това съобщи в интервю за БНР председателят на Института по агростратегии и иновации Светлана Боянова, която като бивш зам. министър на земеделието коментира критичната ситуация с блокирания избор на одитор, който трябваше да приключи до октомври тази година.
Преди ден Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли избора на одитор, направен при третия конкурс за обществена поръчка, назначен от предишния кабинет. Сертифициращият одитор е неотменна част от процеса на усвояване на еврофондовете, защото чрез извършените от него проверки държавата членка доказва, че изпълнява еврорегламентите и не допуска нередности при отпускането на субсидии.
Поредният провал с избора на одитор се дължи на административен гаф, допуснат от чиновниците в министерството на земеделието, които при подготовката на обществената поръчка не са отчели европейски регламент от 2013 г. и са извършили процедурата по стар регламент.
Информацията беше съобщена от КЗК, затова сегашното ръководство на министерството на земеделието е поставено при тежката ситуация да направи светкавично нов избор. Големият проблем е, че този одитор е длъжен да провери изплатените за последната година евросубсидии за два-три месеца, така че до края на януари 2015 г. Еврокомисията да сертифицира платените на България над 1,6 млрд. лв. В противен случай е възможно голяма част от тези средства да бъдат прихванати от бъдещи плащания, което ще бъде огромна щета за българското земеделие.
Според Светлана Боянова администрацията има ресурс да преодолее този проблем. Въпросът е да не се допускат проблеми при избора на одитор, защото той ще изпълнява функциите си през следващите 5 години.