С промени в постановление на Министерския съвет от агроминистерството предлагат важни промени в структурата на Изпълнителната агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“, която контролира финансовото изпълнение на програмите, свързани с управелнието на евросредствата в областта на селското стопанство и рибарството. Тъй като сертифициращите органи по Европейските земеделски фондове придобиват нови функции, се налага увеличение и на щатните бройки, четем в постановлението, по чийто проект до 1 април се приемат предложения и мнения на засегнатите страни.
Освен проверки за изпълнението на ПРСР през финансова 2023 година, на Стратегическия план за развитие на земеделието и на двете програми по рибарство и аквакултури Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 (ПМДР) и Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 следващите одитните дейности се увеличават от две на четири, както следва:
- одит на годишния счетоводен отчет;
- одит на системите за управление, в т.ч. системата за докладване на изпълнението;
- одит на коректността на годишния доклад за качеството на изпълнението по показателите за краен продукт, осъществявано за целите на годишното уравняване и по показателите за резултатите, осъществявано за целите на многогодишния мониторинг на качеството на изпълнението;
- одит на законосъобразността и редовността на разходите извън Стратегическия план и/или разходи по схеми и мерки, одобрени преди 01 януари 2023 г.
С тази цел се налага числеността на одиторите да се увеличи с нови 11 щатни бройки. В Наредбата за прилагане на Класификатора на длъжностите в администрацията са определени функциите на длъжността „сътрудник по управление на европейски проекти и програми“, а именно да подпомага управлението и изпълнението на помощта от програмите, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове за програмен период 2014 – 2020 г. и Европейските фондове при споделено управление за програмен период 2021 – 2027 г., Българо-швейцарската програма за сътрудничество, Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, Норвежкия финансов механизъм и други европейски фондове/програми/инструменти. Длъжността е свързана с предоставянето на специфична експертиза при управление и изпълнение на проектите, съфинансирани от програмите, както и при контрола и одита на програмите.
1.2 намаляване на числеността на дирекция „Финансово-стопанска и административно-правна дейност“ в ИА СОСЕЗФ с 1 (една) щатна бройка;
1.3 увеличаване на числеността на дирекция „Одитни дейности по европейските земеделски фондове“ с 3 (три) щатни бройки, формирани съответно:
1 (една) щатна бройка от дирекция „Финансово-стопанска и административно-правна дейност“, ИА СОСЕЗФ;
2 (две) щатни бройки от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.
Във връзка с горното е необходимо Устройственият правилник на Изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“ да се приведе в съответствие с европейската нормативната рамка за период 2021 – 2027 г. по отношение на Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури и да се повиши одитният капацитет на дирекция „Одитни дейности по европейските земеделски фондове“ с 3 (три) щатни бройки и дирекция „Одитни дейности в областта на рибарството и аквакултурите“ с 2 (две) бройки.
Предвид изложеното ще се увеличи обемът от одиторска работа, която следва да се извърши от дирекция „Одитни дейности в областта на рибарството и аквакултурите“. В допълнение, ИА СОСЕЗФ e бенефициент по Приоритет на съюза 5 „Техническа помощ” по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури.
За програмен период 2014 – 2020 проектите по техническа помощ бяха със срок на изпълнение 1 година, допустимите за финансиране дейности бяха основно за обезпечаване на заплати, допълнителни възнаграждения и задължителни осигурителни вноски от работодателя. За програмен период 2021 – 2027 проектите по техническа помощ са със срок на изпълнение 3 години и ще включват допълнителни дейности, като обучения, контролни проверки и др.