За пореден път Министерството на земеделието не кани журналисти при такива важни за българските земеделци проверки, каквато е приключилата счетоводна инспекция върху старата ПРСР 2014-2020, извършена от екип на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ (АГРИ) към Европейската комисия. От ведомството отново се ограничиха в нищо неказващо съобщение със „салонни фрази” за това колко добре сме приложили мерките от последната програма за селските райони. Целта на този одит е да се оцени прилагането на програмата и да се „минимизират рисковете от непостигането на целите, заложени в нея”, четем още в прессъобщението.
Добре, че заместник-министърът на земеделието Георги Събев има доблестта да не повтаря мантрата, която слушаме последните 4 месеца от други представители на агроведомството, за това колко малко работело предишното правителство за наваксването на усвояването на средствата по ПРСР, а какви отличници имало в сегашния кабинет. В изкарзването си Събев правилно обясни, че „наваксано беше забавянето в обработката на проектни предложения по ключови мерки, за което допринесе, за съжаление, политическата нестабилност в страната. Все пак работим по ключови инструменти като инвестиционните и тези свързани с Местните инициативни групи”.
Каварджиклиев направи нужната организация за нормалната усвояемост на ПРСР
Очевидно, че евроекспертите са се интерсували от начина, по който се подпомага биологичното производство в страната, затова и родните чиновници са представили на експертите от ЕК проект за Националния план за развитие на биологичното земеделие в България до 2030 г. „В плана са заложени мерки и действия, насърчаващи създаването на нови биологични площи и подобряване видимостта на биологичните продукти у нас, отчитайки натрупания опит от прилагането на специализираната за отрасъла мярка за периода 2014-2020 г.”, се посочва още в прессъобщението.
По време на срещата българското министерство и фонд "Земеделие са представили и план за намаляване на риска от автоматични отчисление на средствата, според който към настоящия момент не се очаква подобно приспадане. С други думи, експертите силно се надяват България да не загуби средства по тази програма. Дали това ще стане, ще разберем от доклада на ЕК, който страната ни ще получи най-рано след два месеца.
По време на посещението си у нас одиторите от ГД АГРИ са посетили и предприятие за преработка на биологичен розов цвят и билки в старозагорското село Турия, община Павел баня. То е сред малкото български фирми, изнасящи биологичен розов цвят и билки в цял свят.