Начало » Новини » Света
04.07.2014 г.

В областта на млечния сектор България и Румъния изостават по доходност

Анализ

Farmer.bg

Анализ на състоянието на млечния сектор в държавите от Европейския съюз за периода 2004 – 2011 г., публикуван преди дни, сочи, че брутните печалби за периода растат, производството на мляко се увеличава, нарства и нетната добавена стойност на сектора. Изследването включва 27-те държави членки без Хърватия, присъединена през 2013 г., съобщи порталът Ag-press.

Проучването включва специализираните стопанства, в които към за 2011 г. се отглеждат 86% от млечните и се произвежда 90% от суровото краве мляко в ЕС.

След кризата с животновъдството от 2009 г., 2010 г. и 2011 г. европейските държави постепенно възстановявт производството. Това личи и по ръста в цените. Средните цени през 2011 г.  достигат пик от 349 евро за тон.

Успоредно с това обаче се увеличават и оперативните разходи на тон произведена продукция.

Според анализаторите през 2012 г. цените леко падат с около 20 евро / тон поради непрекъснатото увеличаване на оперативните разходи. Като цяло 96% от специализираните стопанства в ЕС-27, което представлява 98% от производството на мляко на специализирани ферми, са постигнали положителен брутен марж през 2011 г. (срещу 93% през 2009 г.).

На този фонд България и Румъния остават на опашката по доходност на сектора, тъй като двете държави се характеризират с най-голям дял на дребните стопанства, които са и неефективни.

През 2011 г. обаче цените на млякото и тук достигат петгодишен връх. Успоредно с това обаче нарастват и разходите за производство. В България например фермите са получавали доста висока цена за млякото от 311 евро / тон), която е допълнена и от национална помощ в размер на 10 евро / тон), сочи анализът. Това поставя страната ни като размер на приходите над средното ниво за 10-те държави, присъединени след 2004 г.

Изключително високи обаче остават оперативните разходи – през отчетната 2011 г. те са в размер на 217 евро за тон произведена продукция. За сметка на това оперативните разходи в Румъния са много по-ниски, което се дължи на евтиния фураж.

В резултат на това румънските млечни специализирани ферми постигнат много добър брутен марж и са по-малко чувствителни към увеличаване на производствените разходи.

Разликата между българските и румънските ферми е и във вида на работната ръка. Докато в България семейна работна сила представлява само 67% от общата работна сила, в Румъния тя съставлява 96%. Животновъдите пртежават и 82% от общата използвана земеделска площ (ИЗП).

През 2011 г. средните възнаграждения на семейните ферми в България и Румъния са били сходни - около 2 800 евро / за семейство. Въпреки това фермерите в двете държави остават с под средните показатели за доход спрямо останалите държави-членки на ЕС-10. И това се обяснява с размера на стопанствата – в България средно в едно сотпанство има по 4 млечни крави, докато в старите европейски държави ЕС-15 този брой е 54. В ЕС-10 средният брой на животните в едно стопанство е 19.

Затова и анализаторите обръщат внимание на правителствата в двете държави да засилят стимулите за окрупняване на стопанствата.

В областта на млечния сектор България и Румъния изостават по доходност
7657
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Изложение в Луковит
Тахов: Фермерите имат сигурност със защитеното наименование за произход на сиренето
Отчет за полугодието на 2023 г.
Държавата ще сезира прокуратурата за нарушения в „Ел Би Булгарикум”
Дори забавянето в ръста на производството трудно ще спре поевтиняването им
Търсенето на млечни продукти отслабва по целия свят
Наръчник - пета част
Новостите при обвързаната подкрепа за млечни крави – Кампания 2023 г.
За гарантиране на необходимото ниво на хигиена в производството на мляко
Швейцария дава 2,5 милиона франка на млечни ферми в освободените части на Украйна
От Danone явно нямат никакво подобно намерение
Призоваха компаниите от млечния бранш в ЕС да спрат износа за Русия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини