Само една от атакуваните три банки, чието оздравяване стана наложително, има договори за гарантиране на кредитите със земеделски производители, спечелили проекти по програмата за селските райони. Това съобщиха от фонд „Земеделие” за Farmer.bg.
До този момент Кредитна банка и дъщерната й „Кредит агрикол” не са подписвали подобни договори.
Единствено Първа инвестиционна банка е работила по-активно с фермерите, като е гарантирала 51 заема. От тях 47 са отпуснати по схемата за рефинансиране на заемите, отпускани по договори на фонда със земеделци, получили субсидии по една от деветте мерки от програмата за селските райони. Гаранциите се дават за мерките за прилагане на стратегиите на местните инициативни групи, модернизация на земеделските стопанства, за подобряване на икономическата дейност в горите, за добавяне на стойност към земеделски и горски продукти, по двете горски мерки, за разнообразяване към неземеделски дейности, за създаване и модернизиране на микропредприятията и за обновяване и развитие на селските райони (мерки 41, 121, 122, 123, 223, 226, 311, 312, 322 от ПРСР).
Първа инвестиционна банка е отпуснала още 4 инвестиционни кредита на земеделски производители и преработватели, ползващи преференциалните заеми, част от чиито лихви се поемат от фонда.
Според правилата на гаранционния фонд самите банки, отпуснали кредити на фермери с одобрени проекти, поемат рисковете, ако те не успеят да обслужат заемите си, припомниха експерти.
От фонда обясниха още, че през годините и в момента всички търговски банки погасяват редовно и в срок кредитите, съгласно договорите за рефинансиране и погасителните си планове.
След намесата на БНБ и отпускането на държавната помощ от 3,3 млрд. лв. истерията около изкуствено предизвиканата банкова криза постепенно започна да отзвучава.