Нейно кралско височество принцеса Анна връчи на българския природозащитник Стойчо Стойчев наградата „Уитли” – престижно международно отличие за принос в опазването на природата.
Наградата бе присъдена на представителя на Българското дружество за защита на птиците за неговата работа по опазване на царския орел и неговите местообитания в Югоизточна България. Специалната церемония се състоя в Кралското географско дружество в Лондон.
Стойчо Стойчев е един от осемте призьори от цял свят с най-голям принос за опазване на природата, които ще си разделят парична награда от 280 хиляди британски паунда, предоставени от Фонда за природата на Уитли (Whitley Fund for Nature) и Fondation Segré.
39-годишният Стойчев е директор по природозащитата в Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и е лидер в създаването на стратегия за опазването на последните останали в диво състояние царски орли в Българи.
Благодарение на неговата работа и на екипа от колеги, популацията на царския орел у нас се удвои в последните 10 години до 25 размножаващи се двойки.
Многобройните природозащитни мерки включват сателитно проследяване на млади орли с цел набиране на повече информация за миграцията, гнездовите територии и навиците на птиците, охрана на най-застрашените гнезда, изграждане на изкуствени гнезда и много работа с местните хора, за изграждане на чувство на гордост и припознаване на този вид птица като емблематичен и важен за хората от региона.
Последователните усилия на Стойчо и екипа му доведоха и до успешно партньорство с електроразпределителни компании в България, които отделиха средства за обезопасяване на много километри от тяхната мрежа, за да спрат токовите удари при кацане, които причиняват смъртта на много орли и други едри птици.
Опазването на царския орел продължава да бъде пример за успех в природозащитата, но има и важни политически измерения. Въпреки, че местообитанията на царския орел са формално защитени, тъй като са част от европейската мрежа Натура 2000, приемането на България в ЕС създаде нови и неочаквани заплахи за орлите, тъй като земеделските субсидии стимулираха повсеместно разораване на пасищата, които са основно местообитание за царския орел и лалугерите, с които той се храни.
За да разреши този проблем, екипът на дружеството създаде програма, която позволи на фермерите да получават агроекологични субсидии, ако управляват земите си така, че да опазват орела и лалугера.
Сър Дейвид Атъмбъроу, Почетен председател на Фонда за природата Уитли, коментира: “Носителите на наградата Уитли са успешни, защото те не стоят и не оценяват проблемите отстрани, а действат! Те са специалисти в опазването на природата, за разлика от нас и знаят какво трябва да се направи и по-важното – как да го превърнат от думи в реалност.”
Останалите победители в наградите на Уитли за тази година са:
• Шивани Бала от организацията Warrior Watch, работеща за създаването на възможности за съвместно съществуване на хората и лъвовете в Северна Кения.
• Тес Гатан-Балбас – работеща от името на местна организация за спасяване на най-редкия вид крокодил във Филипините.
• Моника Гонзалез – Местна група за опазване на чадъровидната птица и изчезващото й местообитание в Еквадор.
• Мелвин Гумал – занимаващ се с опазването на човекоподобните маймуни в Борнео, работи за опазването на орангутаните в Малайзия.
• Паула Кахубму – от организацията Hands off our elephants. Работи за намаляване на бракониерството на слонова кост в Кения.
• Фитри Пакидинг – Обединява общностите, живеещи по западния бряг на Папуа, Индонезия, в опазването на голямата тихоокеанска костенурка.
• Луис Торес – Създател на национално движение за опазване на удивителната растителност на Куба.
Нейно кралско височество принцеса Анна връчи също и специална награда, предоставена от Приятелите от Шотландия на Фонда за природата на Уитли, Златната награда Уитли на стойност 50 000 британски паунда отиде при Джейн Винър, който вече е печелил наградата Уитли и в последствие е постигнал огромни резултати в опазването на крайбрежните екосистеми в Хаити и е създал първите за страната Морски защитени територии. Носителят на тази специална награда беше и част от журито, което избра тазгодишните победители. Той ще помага и като ментор на настоящите осем победители в бъдещата им работа.
Повече за наградите Уитли
Фондът за природата Уитли (Whitley Fund for Nature, WFN) е благотворителна организация, регистрирана във Великобритания, която отличава изключителни постижения на местни лидери в областта на опазването на природата в развиващите се страни. Престижната награда се връчва на личности с големи постижения. Наградата е на стойност до 35 000 паунда, които трябва да бъдат инвестирани в природозащитни дейности в рамките на една година. Наградата се връчва всяка година в Лондон под патронажа на Нейно кралско височество принцеса Анна. Събитието се провежда от 1994. От тогава до днес Фондът за природата на Уитли е вложил над 10 милиона паунда в природозащитни дейности и е отличил над 160 местни лидери от 70 страни. Тази година в надпреварата за наградата Уитли се включиха близо 200 участника.