Начало » Новини » Страната
25.11.2024 г.

Белоградчишките скали привличат туристи от цял свят

Общината е финалист за престижни балкански награди
Белоградчишките скали привличат туристи от цял свят

Снимка: sinor.bg

Най-посещаваният туристически обект в региона на Белоградчик - крепостта “Калето”, е финалист в Балканските награди за туризъм, които ще бъдат връчени на 5 декември в столичния хотел Хаят. Разположена в сърцето на уникалния природен феномен Белоградчишките скали, крепостта е културен паметник, който привлича посетители от цял свят. Тя е не само свидетелство за богатото историческо наследство на България, но и място, където природата и историята се срещат.

Белоградчишката крепост е перфектното място за тези, които искат да се потопят в миналото, да се възхитят на природните красоти и да съчетаят приключение с културно обогатяване. От началото на годината Белоградчишка крепост е посетена от 87 197 туристи, като 58 408 са българи, а 28 789 са чужденци.

Белоградчишката крепост е паметник на културата от национално значение и една от най-запазените крепости в страната. Изградена е през ІІІ век след Христа от римляните, които използват естествената непристъпност на скалите за охрана на стратегически пътища, пресичащи района. В късната античност тя е част от отбранителната система на Римската империя. Римляните построили най-високата част на крепостта, наречена Цитаделата. На няколко метра от нея има останки от друга крепост - Латинско кале, която служила за помощно укрепление.

В края на VІІ век крепостта попаднала в територията на новосъздадената българска държава. Доизградена е от българите. По времето на цар Иван Срацимир (1356 г. – 1396 г.) крепостта била разширена и укрепена. През 1396 г. османците я завладели и по-късно я преустроили. В нея бил поставен гарнизон за защитата на западната част на империята и за потискане на въстанията на българите. Крепостта е паметник с национално значение.

Белоградчишката крепост има три отделени един от друг двора, чиято обща площ достига 10 210 кв. м, и едно укрепление. Най-високата точка на крепостта, наречена Първа плоча, разкрива красива гледка към Стара планина.

Най-масовото въстание срещу османската власт в Северозападна България се е случило през 1850 година с център Белоградчик.

На 29 май 2024 г., когато се отбелязаха 174 години от въстанието, бе направена мащабна и незабравима възстановка на бойните действия от лето 1850-о. Пред очите на граждани и гости на града възстановката се проведе в първи двор на Белоградчишката крепост, а в нея участваха над 100 души.

През последните 9 години Белоградчишката крепост става сцена на „Опера на върховете”, където представленията събират над 600 зрители всяка вечер.

Фестивалът „Опера на върховете - Белоградчишки скали” е новаторска идея на режисьора Пламен Карталов, чиито необичайни сценични решения и замисъл на авторска режисьорска интерпретация са свързани с поставянето им сред магическата красота на феномена Белоградчишки скали.

Организатори на церемонията за десетото издание на Balkan Awards of Tourism Industry 2024 са Глобал Медиа Груп и ВИП Комюникейшън, които са част от международната платформа Global Leaders.

Белоградчишките скали привличат туристи от цял свят
2133
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини