Необходимостта на основните хранителни елементи може да се определи и по външния вид на тревата. При липса на азот тревата е с жълто-зелен цвят, долните листа изсъхват и придобиват светлокафяв цвят. Ако няма фосфор, развитието на младите треви се задържа, долните листа тъмнеят и пожълтяват и когато изсъхнат са с тъмнокафяви или черен цвят. При недостиг на калий средните и долни листа започват да жълтеят откъм върха и при това по краищата на листата се появяват петна и отмират.
За торене се използват органични и минерални торове. Органични торове са: оборски тор, битов компост, торф, птичи тор, дървесна пепел, костно брашно и др. Минерални торове са: амониева селитра, комбиниран тор със състав: азот, фосфор и калий (NРК), суперфосфат, калиеви торове, магнезиеви торове, карбамид и др.
Органичните торове могат да се внасят периодично през 3-5 г. Разпръсква се на ивици, широки от 1-1,5 м, равномерно по повърхността на тревната площ.
Примерната норма за подхранване на интензивно поддържане на тревни площи с азот (амониева селитра) е 2 пъти годишно по 3 кг/ 100 кв. м. Комбинираният тор (NРК) е 3-4 кг на 100 кв. м 2-3 пъти годишно. Фосфорното подхранване със суперфосфат се прави есен при зазимяване на тревата. Необходимото количество е в границите от 3-7 кг на 100 кв. м.
Основни правила
- Торът да се разпръсква равномерно, най-добре с тороразпръсквачка
- Разпръскването се прави върху окосена трева за да достигне тора по-лесно до почвата;
- След всяко подхранване поливайте;