Начало » Хоби земеделие » Малката градина
06.01.2020 г.

Как да отглеждате стевия или сладка трева

Практика
Как да отглеждате стевия или сладка трева

Wikipedia

В последно време се отделя все по-голямо внимание на растенията, които имат сладък вкус, но не съдържат захар. Особено популярна е стевията (Stevia rebaudiana) – растение, което съдържа подсладителят стевиозид, а той е 300 пъти по-сладък от захарта. Ако отглеждате това растение, то при консумацията му освен сладостта ще усещате и много силен тревен привкус. Освен това нейната сладост не преминава в разтвора и при варенето на чай вие не можете да го подсладите.

Сред другите захарни растения е и сладката трева на ацтеките, която съдържа подсладител, 500 пъти по-сладък от захарта. Нейното ботаническо название е сладка липия (Lippia dulcis). Родината й е Никарагуа, като тази трева отдавна се използва от индианците като подсладител.

Семената поникват за месец

Ако решите, може да я отгледате и в домашни условия. Семената й са много дребни светлокафяви. Може да ги засадите в сандъче с рохкава почва и леко да посипете с тънък слой от нея. Покрийте сандъчето с фолио и го поставете на топло място с температурата около 30°С, например под радиатора. При оптимални условия семената ще поникнат за около месец. Първоначално тази трева расте бавно, но след като се появи 3-4 същински лист, развитието им се ускорява. При недостатъчно осветление и ниска влажност на въздуха растението страда и може да загуби листата си, но при настъпването на благоприятните условия, то бързо оживява.

Засадете разсадът в градината през май, когато стане постоянно топло. Докато нощите са студени, ще се развива бавно, въпреки подхранването и хладката вода, с която го поливате. Силният растеж започва през юни-юли, когато нощната температура не пада под 15°С. Можете да шербетувате. Филизите на тревата израстват до метър и много лесно се вкореняват, достигнат ли влажна почва. Желателно е да поставите опори около тях, за да ограничите разпространението им.

При благоприятни условия сладката трева на ацтеките цъфти обилно и продължително. Цветовете са много дребни, по-малки от милиметър, събрани в едри съцветия в пазвите на листата. Растението е самоплодно и образува семена и без кръстосано опрашване, но само при подходящите условия. При недостатъчно светлина и топлина не се образуват. Семената узряват постепенно, затова се събират избирателно. В самото начало на узряването им съплодието става чупливо и те започват да се разсипват. Тогава е подходящият момент за събиране на съплодието. То се поставя за изсушаване на хартия. Семената се събират и се прибират за съхранение.

Размножава се с резници, които се вкореняват много лесно както във вода, така и в почва. За тази цел трябва да вземете добре узрели резници с 5-6 двойки листа и да ги поставите във вода или пък ги засадете в саксийки. На първо време за намаляване на изпаренията на резниците е добре да ги покриете с полиетиленов плик. При стайна температура вкореняването става обикновено за 2 седмици. На открито се засаждат само при установени високи температури. Не ги настанявайте на открито слънце, защото може да изгорят. Най-добре е липията да се настани на полусянка под дървета с рехава корона, например, кайсия.

Старите листа се вгорчават

Съдържанието на подсладителя в надземната част на растението силно зависи от условията и възрастта му. Най-сладки са листата от централната част, които са отгледани при умерени температури около 25°С и умерено количество азотни торове. Старите листа, които са на повече от 2 месеца, започват да горчат.

Трябва да изрежете филизите, когато още не са започнали да се вдървесиняват и да ги изсушите на сянка, както всяка друга подправка. Впоследствие изсушената сладка трева на ацтеките може да се добавя в чай или при домашни блюда.

Как да отглеждате стевия или сладка трева
29391
 

Последни материали
Виж
Приеми
До 60 хил. лева е субсидията за нови стопани на възраст от 41 до 65 години
Зелето на пазара в Търговище свършва
Рязано кисело зеле с ябълки
Русия търси картофи от приятелски държави
За Кампания 2024
Над 19 млн. лева преходна помощ получиха овцевъдите и козевъдите
Изложенията в Интер експо център - София
Хранителната индустрия осигурява над 1,6 милиарда лева добавена стойност
Свързани материали
Виж
Индианска трева замества захарта, може да се гледа и на топъл балкон
Стевия – сладката тайна на природата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини