Земеделски производители от Североизточна България са получили 40 облекчени кредита от търговските банки, като обезпеченията са покрити от гаранционния фонд.
Гаранциите са дадени за одобрени проекти по програмата за селските райони на обща стойност от 17,5 млн. лв., съобщиха от фонда.
До този момент в Североизточна България се проведоха 8 информационни срещи с общо 278 участници, които бяха запознати с начина на прилагане на гаранционната схема на програмата.
В рамките на кампанията е предвидено да се проведат общо 55 информационни срещи из цялата страна.
„Фондът издава допълваща обезпечението гаранция в размер до 80% от размера на заема“, обясни Самуил Шидеров, изпълнителен директор на Националния гаранционен фонд. Затова и отпуснатите гаранции за 4-те проекта е в размер на 14 млн. лв.
Максималната стойност на гаранцията по един проект е в размер на 3 млн. лв., а максималният срок на действие е 10 години.
От гаранционната схема напълно безплатно могат да се възползват бенефициенти по мерки 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”, 122 „Подобряване икономическата стойност на горите” и 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти“ по ПРСР.
Всички земеделски производители, които имат одобрени проекти по някоя от тези три мерки, могат да кандидатстват за получаване на гаранции до септември 2015 г. и да получат кредити с по-ниски от стандартните лихви, като са освободени от такси и комисиони.
От всичките 40 кредита, отпуснати чрез Гаранционната схема в Североизточна България най-много са облекчените заеми, отпуснати на бенефициентите от Добричка област – 14.
Земеделските производители от област Варна са взели 9 кредита с подкрепата на фонда.
В Шуменска област Фондът е обезпечил 10 кредита на стойност над 5 млн. лева, а в област Търговище те са 7 за повече от 2,5 млн. лв.
В рамките на семинара журналистите имаха възможност да се запознаят с „добра практика” на земеделския производител Радослав Христов, който има кравеферма в село Дъбовик, община Генерал Тошево.
Той е с одобрен проект по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” и е взел облекчен кредит за покупка на трактор и цистерни, както и да изгради силоз за съхранение на течни и твърди торове.
Радослав Христов показа целия процес – от събирането, обработката и съхранението на течните и твърдите торове, до тяхното използване за наторяване на пасищата.
От старта на гаранционната схема в началото на 2013 г. фондът е издал гаранции на общо 252 получатели на субсидии и по този начин е подкрепил отпускането на кредити в размер на 104 млн. лева.