От тази година за първи път Националният гаранционен фонд ще покрива до 50% обезпеченията на фермерите, които теглят не само заеми за проекти по селската програма, но за оборотни средства. Достатъчно е кандидатът да бъде регистриран земеделски производител. Това съобщи зам. министърът на земеделието и храните Васил Грудев при представянето на новия транш от 50 милиона лева, който държавата отпуска чрез гаранционния фонд и търговските банки и за който регистрираните земеделски производители ще могат да кандидатстват още от август тази година.
През миналия програмен период националният фонд гарантираше само кредитите по три от мерките на старата програма – 121, 122 и 123, припомни Самуил Шидеров, изпълнителен директор на фонда. Сега гаранциите ще се дават не само за всички мерки от програмата, но и за оборотни кредити.
Или ако даден животновъд има инвестиционен проект по ПРСР, но освен него иска да си купи и животни, той може да кандидатства и за оборотен заем, и за инвестиционен, като и двата могат да бъдат гарантирани от държавата, обясни зам. министър Грудев.
Сериозен плюс при новото подпомагане е и фактът, че държавата и кандидатите за заеми ще си поделят по равно риска. Докато през миналия период на 100 лева държавата покриваше едва 16 лева, сега тази гаранция ще бъде наполовина от стойността на обезпечението.
Целта на това гарантиране е да се подпомогнат стартиращи фирми, които трудно могат да представят нужните обезпечения при теглене на заеми, или фермери, които не могат да осигурят исканото обезпечение.
Фондът е сключил договор със 17 банки и една нефинансова институция, които да биха могли да покрият кредити за 300 млн. лв. В списъка влизат Алианц банк, Банка ДСК, Банка Пиреос, БАКБ, ББР и МФИ ДЖОБС, Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, ОББ, Общинска банка, ПИБ, Райфайзен банк, СиБанк, Тексимбанк, Ти Би Ай Банк, Търговска банкаД, Уникредит Булбанк и Пощенска банка.
Ресурсът от 50 милиона лева е предназначен за следващите три години, като при изчерпване държавата е в състояние да увеличи този бюджет, посочи зам. министър Грудев.
Идеята на това подпомагане е чрез държавните гаранции банките да намаляват лихвените проценти при отпусканите заеми, както и да намаляват исканите обезпечения, посочи още Грудев.
Шефът на фонда припомни, че средните лихви, по които става кредитирането чрез фонда, са около 5-6%.
Само през 2015 г. новоотпуснатите кредити са били в размер на 796 млн. лева.
Досега фондът е реализирал успешно 4 гаранционни програми, като 4 хиляди малки и средни предприятия са получили около 940 млн. лв.