Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.08.2004 г.

Зелен лук като на конвейер

Зелен лук като на конвейер

От втората половина на септември можете да се захванете със засаждането на лук за консумация в зелено състояние - лук пера. Използва се едрият арпаджик (балучка, попска), както и едри нестандартни луковици от зрелия лук. За целта се оформят лехи. Луковичките се засаждат в бразди, отстоящи на 10-15 см една от друга и дълбоки около10 см. Разстоянието между луковичките в браздите е според едрината им около 5 см.

Едрите нестандартни луковици се засаждат плътно една до друга. При оформянето на всяка бразда се постъпва така, че пръстта от нея да заравя луковичките в предната бразда. Реколтата се получава след 35-40 дни. За по-късните посадки трябва да се осигури защита от мразовете. Това обикновено става с полиетиленови тунели и оранжерии. Може да се използват и парници, покрити с остъклени парникови рамки. Когато тези съоръжения се покриват и уплътняват така, че в тях температурата да не е по-ниска от 2-4 градуса, развитието на лука продължава, макар и бавно, и домакинството може да си осигури зелен лук през цялата зима. За още по-късните посадки (през декември и началото на януари), макар зимните студове да не са заплаха за лука, по-добре ще е, ако се осигури и топлина за развитието му.

За лука са подходящи са полутоплите парници. Вместо класическия парник с остъклени рамки в полиетиленовата оранжерия можете да направите полутопъл полиетиленов тунел. За целта изкопавате трап, дълбок 50 см. Запълвате го до 30 см с биотопливо, приготвено от повече слама и по-малко пресен тор от обора, а върху него нанасяте около 18-сантиметров почвен слой, в който ще засадите луковичките. За да поникнат по-бързо, поставете ги предварително в помещение с температура около 25-30 градуса. Може да прибегнете и към една друга хитрост. От луковичките оформяте купчина, поливате я с хладка вода и покривате с рогозки или друг подходящ материал. След 3-4 дни можете да засаждате. При такава подготовка луковичките бързо пускат корени, листата се развиват и образуват по-мощни растения. Вместо балучка за засаждане ще ви послужат и прорастващите през зимата глави, поставени за съхранение. Ако целта е задоволяване само на дребните нужди на домакинството, засаждайте ги в сандъчета плътно една до друга. Настанете сандъчето край някой прозорец и скоро то ще ви предложи свежата си продукция.

За отглеждането на зеления лук качеството на почвата няма значение. Не се налага подхранването с торове. Листата нарастват за сметка на хранителните вещества в луковицата. Необходима е влага. Това, изглежда, добре са го разбрали някои домакини, които наливат в бурканчета вода, поставят върху гърлата им прорастващи луковици, слагат ги близо до кухненския прозорец и красят зимната трапеза с пролетна свежест. Тома ХРИСТОВ

Зелен лук като на конвейер
57473
 

Последни материали
Виж
Благодарение на морския коридор през българските териториални води
Украйна ни измести от пазара на пшеница в Индонезия
Биоплощи могат да се добавят неограничено до 3-ата година от ангажимента
Другата седмица се очакват плащания за биологичното животновъдство
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Свързани материали
Виж
Ще строи голяма база за търговия с храни
Най-голямата борса за плодове и зеленчуци у нас събори 30 дка стъклени оранжерии, за да се разшири
Лесотехнически университет
Научен екип подготви стандарт за улично озеленяване
Грийнпийс: Всеки трети зеленчук и плод в Истанбул е с пестициди
Износът на албански плодове и зеленчуци е нараснал с 26%
ДФЗ
Днес и утре парите за обвързаното подпомагане ще стигнат до фермерите
У нас се намира най-голямата семенна генетична банка в югоизточна Европа
МЗХ ще подкрепя опазването на разнообразието на сортовете зеленчуци и овошки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини