Лятото вече е към своя край. Малиновите храсти са дали своя плод за тази година и вече e време да се погрижим за тях. Ако има дълга и топла есен всички болести и неприятели, развивали се в старите стъбла, ще преминат в новите. За да не се чудим и суетим около храстите напролет - с какво да пръскаме и как да се справим, по-добре е навреме да вземем необходимите мерки. Сега е моментът да се направи резитба на малините.
Малините са многогодишни храсти
Малините са многогодишни храсти, но всяко стъбло живее само две години. Първата година леторастите (наричани още издънки) израстват, а на втората се разклоняват, плододават и изсъхват.
Това е и първият ориентир при резитба: реже се всичко, което вече е дало плод.
Малината е растение, което се възстановява за сметка на кореновите издънки, като количеството им зависи от сорта. За да прецените правилно, преди резитба оглеждайте растенията. Не е трудно да прецените, какво да правите с издънките - да ги оставите, да ги изрежете или проредите. Това е вторият ориентир.
Сега се ражат само плододалите издънки
Съкращаването на леторастите също не е сложно, като се прегледат пъпките по дължината на стъблото. По надземната част на стъблото има пъпки, от който ще се появат нови стъбла. По-нагоре на 1/4 от стъблото всички пъпки са цветни, но те са слабо развити и обикновенно не се пробуждат. Там стъблата са винаги оголени. В средната част на стъблото пъпките са силни и най-добре развити. От тях ще израстнат разклонения, които ще дадат целия добив. Върха на стъблото обикновено е със слабо развити пъпки, а плодовете там са с ниско качество.
Съкращаването се прави напролет
Ако зимата е студена, върховете на едногодишните издънки най-често измръзват. Затова най-добре е да оставите съкращаването им за напролет, а не есента. Тогава се преценява докъде има измръзване и се реже до здрава тъкан. За всички сухи, болни и счупени пръчки е ясно, че се изрязват, изнасят и изгарят още сега.
Прореждане
При храстовидно отглеждане на малините, всеки храст трябва да има по 10-12 здрави стъбла. Всички останали се изрязват. Не се поддавайте на мисълта да оставяте повече стъбла, за по-висок добив. Оставяйте само млади, силни и добре разположени помежду си издънки.